top of page

מכתבי תודה - סדנאות הורים

אפריל 2020

 

נועה היקרה ,

כל פעם מחדש ציפתי ויחלתי למפגשים שלנו. הענקת לנו בקבוצה קרקע פורה של עצות

דינמיקה מעניינת של הצגות מקרה עם הילדים, היה שיתופים מעניינים ואת דאגת לתבל אותם

בדוגמאות מוחשיות וחומר מעשי ותאורטי .

גרמת לי לחשוב ולבדוק את עצמי ובתוכי. להטיל ספק ההגיון "הבריא" וליצור תבנית חשיבה חדשה לילדי. תודה על מתנת חיים שמאמינה תלווה אותי ואת בעלי.

בהערכה ענקית ,

 

 ליטל ניב כהן

פברואר 2020

לנועה היקרה,

נרשמתי לסדנה בצפייה למצוא וללמוד כלים להתמודדות עם "ההורות" וכל מה שזה כרוך בכך, וגם הנחייה שתוכל לגשר בין מה שאני חושבת לנכון לבין מה שבן זוגי חושב לנכון... באחרון היה לי ספק רב אם נצליח למצוא שפה משותפת, לא ידעתי כמה הבן זוג יתחבר לזה כי זו אני שרשמתי את שנינו ויזמתי את זה.

 

למזלי לא רק שהבן זוג השתתף, הוא גם שמח להגיע כל מפגש ואחרי כל מפגש דיברנו ועיכלנו את החומר הנלמד וכל אחד הביא את דעתו וכך תכננו איך להביא לידי ביטוי מה למדנו בסדנה אצלינו בבית.

 

באתי לסדנה עם חששות ודי מיואשת מכל מיני מצבים וסיטואציות ביומיום שאיכשהו מכוח הרוטינה והעייפות נגררנו אליהן ואני הייתי מאוד לא מרוצה מהן, אך לא היה לי את הכוח, לא את הידע או לא את הביטחון לשנות את המצב.

 

בסדנה, נועה העבירה שצורה נעימה, לא שיפוטית והכי מכילה כלים וכללים שעשו לנו כזוג הורים המון סדר בראש.

החומר שהיא לימדה, יחד עם התרגולים שעשינו בסדנה והשיתופים של ההורים האחרים ושלנו, עזרו לנו כזוג להבין איזה הורים אנחנו רוצים להיות, מה החוקים אצלינו בבית, מה הערכים שחשובים לנו ואיך אנחנו יכולים להעצים ולגדל את הבן שלנו על הצד הטוב שיותר והכי טוב שאנחנו יכולים ומאמינים.

הסדנה לא רק עשתה לי סדר, היא נתנה לי את הביטחון לפעול, לקחת אחריות ולהתמיע שינויים בסדר יום בבית שכל כך הרבה זמן רציתי לבצע ולא הצלחתי.

 

בהזדמנות זו אני מודה לנועה על הסבלנות והסובלנות, למרות שכמעט לכל מפגש הגענו באיחור, היא תמיד קיבלה את פנינו בחיוך ובנועם ושיתפה אותנו במה שפספסנו.

תודה על כל הידע והמתנה הכי גדולה שהענקת לנו: כלים להיות הורים יותר טובים לילדים שלנו וגם ללמוד לתקשר בינינו על מנת לשמור על התא המשפחתי, ולהישאר אוהבים ומאוחדים.

 

תודה רבה!!!

באהבה והערכה,

יעל נחום

22.02.2020

היי נועה,

 

רציתי לשתף אותך בחוויה שלנו במפגשי הורות.

האמת שכששמעתי על כך לראשונה רציתי להירשם רק עבור אישתי.

תמיד חשבתי שאני מבין גדול בגידול ילדים ושהמפגשים הלאה לא יחדשו לי כלום. היה חשוב לי שאשתי תהיה איתי ולתת לה הרגשה שאני איתה ביחד.

והאמת שטעיתי, המפגשים האלה עזרו לי המון!

תמיד הייתי טכני עם הילדים ופחות רגשי ידעתי מה אסור ומה מותר אבל הייתה חסרה שם האמפתיה.

לימדת אותי כיצד הילדים מרגישים ואיך נכון יותר לדבר איתם.

לאחר מספר מפגשים, שמתי לב שהילדים מקבלים בהבנה יותר את החינוך שלי והרגשתי שאני מתקרב אליהם רגשית הרבה יותר טוב. 

גם התקשרות בינינו השתפרה והיום אני מדברים ומשתפים יותר.

בנוסף, המפגשים עזרו לאשתי בצורה שלא תיארתי לעצמי שהשינוי יהיה כזה גדול!

אשתי הרבה יותר רגועה עם הילדים היא מבינה יותר את מה שניסיתי להסביר לה בחינוך.

הלחץ לאט לאט ירד והאווירה בבית השתפרה פלאים.

אני רוצה להודות לך על שהצלחת לשפר את האווירה המשפחתית בבית שלנו.

 

תודה ענקית!

גיא פדל

מאי 2019

שלום רב,

בתור הורה לילד בן שנה וחצי אני מכיר היטב את התחושות והקשיים המלווים הורים צעירים.  בחודשים הראשונים בעיקר (אך לא רק) כולנו מנסים להשתלט על האתגר העצום של גידול וחינוך ילד ושילוב כל זה עם העבודה, המשפחה, החברים אהה כן והזוגיות שלנו. במלחמת ההישרדות הזו למעטים מאתנו, אם בכלל, יש את הזמן להסתכל קדימה ולחשוב כיצד המעשים שלנו היום משפיעים עלינו ועל ילדנו.

הסדנה של נועה נותנת את ההזדמנות הזו לעצור לרגע מהמירוץ ולנסות לנסח חזון איפה אנחנו רוצים להיות וכיצד מגיעים לשם גם בתור הורים וגם בתור בני זוג. אודה שבהתחלה היו לי התנגדויות ללכת למסגרת כזו הרי כל ילד הוא עולם בפני עצמו ולכל הורה יש השקפת עולם ייחודית (וכן ראיתי את הפרק ברמזור) ולכן המחשבה שמישהו יתן לי הנחיות לגידול נכון כאילו מדובר במתכון ולא בבן אדם נראו לי מופרכות. על אחת כמה וכמה לא משכה אותי המחשבה לעבור את התהליך הזה בקבוצה יחד עם זרים. 

בדיעבד אני יכול להגיד שהקורס נתן לי המון חומר למחשבה, נועה היא מנחה מאוד מוכשרת וקשובה אשר לא יורה פתרונות להורים המבולבלים אלא סייעה לנו למצוא את הדרך שלנו להתמודות עם הבעיות שעולות בחיי היום יום והכלים לראות מה ההשפעות של החלטות אלו. חשוב לי להדגיש שבניגוד למה שחשבתי קודם אין כאן תשובות מוחלטות ומי שמחפש להיות הורה טוב אחר מפגש או שניים זה לא המקום עבורו לדעתי לפחות. עבורי הסדנה הייתה תהליך מתמשך ולא מבצע נקודתי, בדומה לטיפול שבו מאוררים חוויות ומקבלים כלים ותובנות כך למדתי מנועה ומשאר ההורים בכל מפגש. למרות הסתייגותי הראשונית מלהשתף ולשתף במסגרת עם זרים במשך הסדנא אנחנו ההורים גדלנו יחד ואף התגבשנו והם סייעו לנו גם בקשיים ששיתפנו לא פחות מנועה (אתם יודעים מה אומרים על צרת רבים).

אני מאמין שסדנא זו בכלל ונועה בפרט מהווה הזדמנות נהדרת לכל מי שמוכן להשקיע קצת היום בשביל העתיד של המשפחה שלו.

 

יוני ברעם

11.03.19

נועה היקרה,

ברצוני להמליץ על סדנת הורים המתקיימת במסגרת מועדון הורים רמת גן. את הסדנא מובילה נועה מורג סלע, בצורה מאד חווייתית , תוך מתן כלים פרקטים לתירגול במגרש הביתי.

לנועה יש יכולת הקשבה מופלאה תוך רגישות גבוהה ומתן תשומת לב לכל אחד ואחד ממשתתפי הקבוצה. הסדנא איפשרה לי לעשות zoom out מחיי היומיום  והשיגרה המתישים ולהתחבר מחדש לעקרונות היסוד הבסיסיים שלנו שאנחנו כל כך מאמינים בהם אך לעיתים נדחקים הצידה ולא מקבלים מספיק תשומת לב בתא המשפחתי. בהחלט ממליצה על הסדנא גם למנוסים בהורות שבינינו.

שי שחר

מרץ 2019

נועה יקרה,

ברצוני להודות לך על סדנת ההורים מעניינת ומעוררת חשיבה אותה חשפת בפנינו באהבה רבה ובה, לעונג היה לי, לקחתי חלק. כאחת שלמדה במסגרות רבות את משנתם של אדלר ודרייקורס מצאתי בסדנה מקום לרענון והעשרה לתחומים שלפעמים, למרות הידע וההתנסות, שוחקים מסיבות כאלה ואחרות. מכל מפגש לקחתי משהו שהיה מאוד רלוונטי ומשמעותי עבורי.

אנו רואים את הצד של הילד אלא רק את שלנו. זהו המקום לרענן תמיד את הרעיון שבו יש מקום לשמוע ולהקשיב לפרשנות של הילד את האירועים וללמוד ממנו איך הוא רואה את האירוע מנקודת מבט שלו. עד כמה שקיים תסכול רב בהורות , הסיפוק הוא עצום ורב ולכך אין מחיר. בקבוצה נתת לנו במה להעלות את הקשיים שלנו ומצאתי עבורי מקום בקבוצת ההורים להפנמה מחודשת ורעיונות וכלים נוספים להתמודדות עם אותם קשיים / אתגרים.

אני מודה לך על חוויה מעשירה , מפתחת חשיבה, מאתגרת ומעניינת .מודה לך  על הרוגע, ההקשבה, האיכפתיות וההכלה של כל אחת מאיתנו.

בהערכה רבה,

סופי

ינואר 2019

נועה יקרה, 

 

לפני שנולדו הקטנטנים האהובים שלנו, חשבתי לעצמי מה כל כך קשה, למה אנשים מתעסקים כל כך הרבה בחינוך ילדים ומה כל כך מסובך לאימא הזו שהילד בן השנתיים נמרח לה על הרצפה בקניון?! למה היא לא מצליחה להשתלט עליו? 

 

לי זה לא יקרה! אצלי הם יהיו כמו חיילים, יקשיבו לכל מילה שתצא לי מהפה ויחד עם זאת הם יגדלו להיות ילדים נהדרים עם בטחון עצמי, עצמאיים ומוצלחים.

 

כך חשבתי אז בנאיביות....

 

ואז הם הגיעו וביום בהיר אחד כל מה שחשבתי נמחק כלא היה.

 

פתאום, אני הייתי האמא חסרת האונים שהקטנצ'יק שלה נמרח על רצפת הקניון. הסתכלתי ימינה שמאלה שאף אחד מסביבי לא רואה ואומר לעצמו "מי זו האמא הנוראית הזו" ובבושת פנים הרמתי אותו ונמלטתי חזרה הביתה לעוד מיליון מטלות שלא נגמרות. 

 

זו רק הייתה ההתחלה שהוא תכנן לי הקטנצ'יק הזה - הוא בכה כל הדרך הביתה, לא רצה לאכול את ארוחת הערב שהכנתי לו וסירב בתוקף להתקלח שלא לדבר על לישון....

 

כל ניסיון שלי להפסיק את מסע האימה הזה לא צלח וכך צנחתי על הספה בסלון בשעה 21:00 בלילה מותשת ממש כמו אחרי מלחמה. והוא בסך הכל בן שנתיים.....

 

ואז יום אחד, כשבכיתי על מר גורלי בפני חברה שבאורח פלא הבעיות שלה דומות להפליא, היא אמרה לי "את יודעת אפשר ללמוד את זה - זה לא חייב להראות כך". חשבתי שהיא מתכוונת לאותן תוכניות ריאלטי בהן מאוד קל לשפוט את המשתתפים מבלי לתת פיתרון אמיתי וביטלתי זאת בזלזול - "נו מה, את חושבת שזה מה שיש לי לעשות אחרי כל היום הזה, תני לי לרבוץ מול הטלוויזיה זה בטוח ישפר את הרגשתי". 

ואז סתם במקרה, כי היא ממש התעקשה, באתי רק לנסות ורק לשמוע ורק כי זה לא יכול להזיק...ונשארתי עד הסוף ואפילו פעמים.

בפעם השנייה סחבתי אחרי גם את בן זוגי (וזה ממש לא היה קל). 

 

ואכן גיליתי שזה לא חייב להיות כך. לא אשקר ואומר שאני לא צונחת מותשת מול הטלוויזיה לאחר שהמתוקים שלי נרדמים, אבל עכשיו, אני לפחות יודעת שכל בסדר  

ושאני כמו כולם. אני יודעת איך להתמודד עם כל הטירוף הזה, על מה להתעקש ועל מה לא ובעיקר לא להיבהל ולהבין שהתפקיד שלהם לנסות אותי והתפקיד שלי זה להכין אותם לחיים, להציב להם גבולות, להקשיב לצרכים שלהם ולא למה אני חושבת שהצרכים שלהם, להכיל אותם לעודד ולחזק במקום לצעוק שנמאס לי ולהיות בטוחה שהם עושים לי דווקא!!!! 

 

אז נועה - בזכותך ובזכות "חוג ההורים" אני מרגישה בשלה יותר, הורה טוב יותר ובעיקר והכי חשוב בעיני - מודעת יותר וקשובה יותר.

 

אני סבורה שכל הורה חייב לעבור את סדרת המפגשים הקצרה הזו, אנו לומדים ומקבלים הוראות הפעלה לכל מכשיר פשוט שאנו רוכשים ולדבר החשוב ביותר בחיינו - הילדים שלנו, אנו מגיעים מבלי לקבל כל הסבר איך או מה לעשות.  מדהים לגלות עד כמה זה הכרחי וכמה משנה חיים זה. 

 

אז שוב תודה לך נועה שאפשרת לי להיות הורה מודע וטוב יותר.

מורן טרבלסי, עו"ד

15.02.18

 

לנועה,

נכחתי בסדנת הורים בהנחייתה של נועה מורג סלע, אני מאוד שמח שנפלה בחלקי ההזדמנות לקחת חלק בסדנה.
במהלך הסדנא רכשתי כלים רבים לניהול מערכת היחסים שלי עם ילדיי. כלים המאפשרים לי לבחור במילים ובמעשים שמאפשרים לי לגדל את ילדי בסביבה מלמדת, משתפת, תומכת ונעימה. למדתי המון אודות חשיבות ההקשבה, ההתבוננות והקניית ערכים.
נוכחותך והנחייתך נעשו תמיד בצורה מקצועית, לבבית ובנימה אישית. 


תודה רבה נועה, על ההקשבה על השיתוף ועל האופן שבו יצרת אינטראקציה וסביבה נעימה בין כל חברי הקבוצה.

 

תומר שבתאי

08.04.18

נועה יקרה,

הסדנה נתנה לנו כלים, מודעות וביטחון בדרך כהורים. הסדנה עזרה לחדד ולהבהיר מה חשוב לנו כהורים עם הכוונה איך להעביר ולהבהיר זאת לילדינו. עשה לנו סדר בדברים. לכל מפגש בסדנה נושא, המציף דילמות כהורים בעידן המודרני, ועל ידי כך מעורר את החשיבה, פותח את הראש ומגדיל מודעות אצלנו כהורים.

המנחה נועה הייתה מקצועית מאוד, העבירה את הסדנה בצורה מעניינת, אינטראקטיבית, יצירתית, ועם המון דוגמאות מחיי היום יום. בקבוצה נוצר חיבור מיוחד בין המשתתפים המאפשר שיתוף והתייעצות כנה ואמיתית.

הסדנה מומלצת מאוד לכל הורה עם ילדים בגילאי 3-6 (במיוחד להורים עם יותר מילד אחד). מומלץ מאוד ללכת לסדנה יחד כזוג, זה מייצר שפה משותפת בין בני הזוג, אחידות בחשיבה ובהתנהגות, דיון חשוב בין בני הזוג בנושאי הורות וכן זמן איכות יחד :)

 

שלומי ומאיה אורנשטיין

פברואר 2018

סדנת הורים, מועדון הורים אשכולי – בהנחיית נועה מורג סלע

במהלך אסיפת ההורים בגן של הקטנה שלי, שמעתי (בפעם השניה) על האפשרות לעבור הדרכת הורים דרך מועדון ההורים האשכולי, כיוון שלא יצא בפעם הקודמת וכיוון ששני ילדים זה כבר הרבה יותר קשה ומאתגר, החלטנו בעלי ואני להצטרף. 
הגענו למפגש קצת בחשש, כי באמת יש תחושה כזו שכל בית מתנהל אחרת, ואיך יכול להיות שיש "כלים" שמתאימים לכולם ויכולים לעזור...
גילינו קבוצה של הורים חוששים כמונו, ומתמודדים עם בעיות דומות (ושונות) וכבר שם עם התחושה של "כולנו באותה הסירה" הבנו שמפה רק אפשר לעלות.


במהלך המפגשים קיבלנו מנועה ארגז של כלים, ארגז מודולארי שאפשר לבחור ממנו מה שמתאים לנו יותר, ומה שמתאים לנו פחות – ולכל הפחות אפשר גם לנסות ולבדוק האם אנו מצליחים להתחבר.


העברת התכנים דרך פעילויות ששקפו התנסות אישית שלנו ההורים והיזכרות בחוויות הילדות, לימדו אותי על החשיבות שבהתבוננות, בבחירת המילים, ובבחירת התגובות על מנת להוביל את הילדים למקומות בטוחים ולמחוזות רחוקים, ולסייע להם להפוך לבוגרים המתאימים לחזון המשותף שערכנו יחד כל חברי הקבוצה לימוד הערכים והדרכים להתמודדות דרך שיח משותף ,דוגמאות ושיתוף של כלל ההורים בחוויות אישיות, סייעו לי להחליט איזה מבין הכלים בארגז לקחת, ומתי להשתמש בו. 


השיתוף במקרים הפרטניים ברמה הקבוצתית וניתוח המקרים שקרו לכל אחד מאתנו בחיי היומיום, תוך שההורים האחרים בהנחיית נועה מציעים עזרה או דרך פעולה אלטרנטיבית סייעו מאוד בקבלת זווית ראיה שונה ואחרת, וגם לאמץ חלק מהזויות האלה בהתנהלות בחיי היומיום.
מדהים איך דברים קטנים שלא חשבתי לעשות בעבר, כמו לאפשר לילדי לבחור מבין מספר אפשרויות, או לתת להם להיות אחראיים על פעולה מסוימת בבית, תרמה לתחושת המסוגלות והשייכות שלהם ועשה הבדל כה גדול.


למדתי המון מהסדנה, ומהתכנים שהעבירה לנו נועה, אני בהחלט אימצתי לאורך הדרך הרבה מהכלים שקיבלנו, ושיניתי גם את נקודת המבט ואת האופן בו אני רואה את הדברים...
אני חושבת שהסדנה הזו מאירה עיניים במובנים רבים, ושמחה שבחרנו להשתתף בה.

 

מעריכה מאוד,
מורן, אמא של ירדן ונטע.

19.02.18

במסיימנו 15 מפגשים מאתגרים ומרתקים.
כאבא לשתיים שעוד לפני המפגשים היה מאד מרוצה מההורות שלי ושל אשתי, ההחלטה לבוא ולהירשם לסדנא לא הייתה טבעית, מה גם שלא נתקלנו בקושי מיוחד.
כרגיל – מסתבר שאשתי צדקה, ונכנסתי לחוויה פוקחת עיניים, מרגשת ומעשירה מאין כמוה.
למדתי לתקשר טוב יותר עם בנותיי, בעזרת שפה וכלים שהפכו את הבנתן את עולם המשפחה לפשוטה יותר עבורן – דבר שפתח גם להן את העיניים והינו דבר ענק בעיני ותמיד יירשם כאחד מהישגינו הגדולים כהורים.
היה מרתק לראות את הבנות מגיבות לדרכים החדשות שהכנסנו הביתה ולמדנו שוב ושוב כי יש בהן עוד ויותר ממה שחשבנו, וזה דבר שלא היה מתאפשר ללא הכלים שהנחת בארגז הכלים שלנו כהורים.
הסדנא עזרה גם במישור הבין-אישי כאשר אשתי ואני מצאנו דרכים משותפות וחדשות להתמודד עם סיטואציות "רגילות" אשר החביאו מאתנו עולם שלם של תקשורת שפתאום היה ברור לנו אל מול הבנות.
הכרחת אותנו להסתכל באור שונה על כל צד בהורות שלנו. לקחת אותנו יד ביד כאשר היה צריך להפיל לכל אחד אסימון בדרך אחרת והצלחת לעזור לנו לחדור ללב ילדינו בכל רמה של תקשורת ופעילות הורית.
את כמדריכה דאגת להכיר ולאתגר כל אחד ממשתתפי הקבוצה, ועל כך זכית להערכתנו הרבה וכמו גם לרצון שלנו להמשיך אתך את הדרך לסדנת ההמשך.
אני שמח שנפגשנו, שמח שלמדנו יחד, ובטוח כי את פירות הסדנא בכל המובנים עוד נראה בעתיד הקרוב והרחוק.

תודה תודה תודה
אבי א.

07.08.17

נועה היקרה,

כשהחלטנו להרשם לסדנת ההורות בהנחייתך לא באמת הבנו לאן אנו נכנסים אלא במאקרו ידענו שנקבל כלים.
זכור לנו מהתקופות בהם היינו תלמידים/סטודנטים שקליטת החומר הנלמד היא משמעותית באופן בו היא מועברת לתלמיד.
אז נכון שלפעמים במפגשים היינו מעט מפריעים לך עם צחוקים ,דיבור יתר וחפירות קלות (בדיוק כמו תלמידים) אבל .....העברת המידע וההכלים שאת מעבירה בסדנא עוברות הלאה בצורה שכייף לקבלם וליישמם.

הסדנא שלך לדעתנו היא אחת החוויות היותר טובות שקרו לנו (משהו השתנה לי באנרגיה).


ברור שלא ניתן לספוג 100% ואולי לא 80% ואת הכל ליישם אבל אין ספק שאת הנקודות החשובות בכל המודל שאת מעבירה כל אחד מספח לעצמו את הדברים שבהם עליו להתחזק יותר.

זו פשוט זכות גדולה לעבור סדנא כזו איתך,לטובת האני ולטובת המשפחה נועה תודה רבה לך על החוויה שאת מעניקה לנו.

מקווים שנדע לתחזק את "התורה" הכלים והעצות שלימדת אותנו, לא סתם ביקשנו סדנת המשך.

נתראה בקרוב
ולה ודודו יצחק

25.07.17

 

היי נועה,

רציתי לשתף בתחושות שמלוות אותי בעקבות המפגשים שתמו זה מכבר.
בראש ובראשונה, על אף שלא נראה לי שזו היתה המטרה.. אני מרגישה עד עכשיו, בעוצמה, את הנקודות החלשות שהועלו במהלך המפגשים מנקודת מבטי כילדה.

ההבנה, וירידה לעומקם של דברים אורכת זמן, כל שכן היישום. המפגשים יצרו אצלי טעם של עוד- רצון וכמיהה לפתח נקודות חבויות בי, לקחת בפרופורציה את החיים, ומכאן ליישם על ילדיי.

אני שמחה מאד שהיינו חלק מן הקבוצה, הצלחת בדרכך היישומית והמטודית להעביר מסרים רבים וברוכים. אני מודה לך מקרב לב על שהובלת את הקבוצה והנחת אותנו ללימוד החשוב הזה.

מעריכה ומוקירה,
אסנת ממט

 

24.07.17

נרשמתי לסדנת הדרכת הורים בהמלצת חברים. בהתחלה פקפקתי בכך שסדנא כזו אכן תתרום לידע שלי בתחום חינוך ילדיי, בין השאר מאחר והנני באה מתחום החינוך והתפתחות ילדים, אולם החלטתי ללכת יחד עם בעלי כי קיוויתי לייצר הורות משותפת וליישר קו איתו בכל הקשור לחינוך ילדינו. 
ככל שהתקדמו הפגישות בסדנא הבנתי שיש לי הרבה מה ללמוד ולמעשה בעיני זה נכון לכל אחד. התכנים שהועברו בקבוצה היו מעניינים ומעשירים וכללו הכרה של דרכינו כהורים, מודעות לצרכיהם של ילדנו, חשיבות הדוגמה שאנו נותנים לילדינו ועוד ועוד. בנוסף ניתן היה ללמוד המון מעצם קיומה של הקבוצה, לקבל רעיונות, להרגיש הכלה וחשיבה משותפת של אנשים שנמצאים פחות או יותר באותו שלב בחייהם ומתמודדים עם קשיים והתלבטויות דומות. 
ובראש ובראשונה יש לציין שהמדריכה נועה העבירה את המפגשים והתכנים בצורה מרתקת, אנושית ומאוד יישומית.
כל זאת, קיבלנו במחיר זעום ומסובסד על ידי עיריית רמת-גן. ממש מתנה! 
אני מרגישה ומאמינה שהכלים שרכשתי בסדנא זו ישמשו אותי עוד רבות בדרכי כאמא ואף כאשת מקצוע. 
ממליצה בחום רב על הסדנא לכל הורה.


שירלי זיו

17.07.17

מכתב תודה

באתי לסדנא כי זה היה חשוב לאשתי שנקבל כלים נוספים.

אשתי אמא מדהימה ומאוד פעילה וחשוב לה מאוד לעשות את הדברים בצורה הטובה ביותר.

אני הייתי בטוח שאני לא צריך שום סדנא ובאתי מאוד סקפטי. אמרתי ננסה מקסימום לא אגיע בהמשך. המחיר של הסדנא דרך המרכז להורות ישראלית בסבסוד העירייה והקרבה לבית גרם לזה להיות החלטה קלה.


כבר בסוף המפגש הראשון הבנתי עד כמה חשובה הסדנא, נועה הייתה מנחה קשובה מאוד עם דרכי חשיבה שהיו חדשים לי בחלקם הגדול ונתנה לנו כלים רבים להתמודדויות היום יום בהורות, בזוגיות ובמשפחתיות.
בסדנה הבנו את החשיבות העצומה של בחירה, הקשבה, והסתכלות אמיתית מבעד לעיניים של היקרים לנו מכל.
המפגשים נתנו לנו שפה משותפת שלנו כהורים שבאים מרקעים שונים מאוד. ויכולת הבנה טובה יותר של מה זה להיות הורה ועד כמה חשובה כל מילה וכל מבט.


האפשרות לעשות את המפגשים בקבוצה היה מעשיר ומרגש.
ההבנה שאתה לא לבד ושיש דפוסי התנהגות למצבים מסויימים ושניתן לשנות אותם למקום שתומך ומעצב את הערכים שאתה רוצה שיהיו לילדיך.


תודה מיוחדת לנועה על הסבלנות ההקשבה הסיפוריים האישיים ועל העזרה בידע שניקח לכל הדרך.

תומר

‏13 יולי 2017
 

לנועה,

לפני כ4 חודשים חברי הטוב המליץ לי להירשם ל "סדנת הורים" - לא הייתי כ"כ בעניין....
עניתי שאין לנו כהורים זמן לנשום, מגיעים לסוף יום עייפים ומותשים, מה עוד שכולם אומרים שאני "אבא מושלם", מבלה את זמני שעות טובות בכל יום עם ילדי,נותן להם הכל!, הילדים שלי מרצים אותי כהורה ו"אין לי בעיות עמם" :)
החבר התעקש ואמר " זה לא בשבילך, זה בשבילם! - זו המתנה הכי טובה שתוכל להעניק לילדים שלך !!! תסמוך עלי. רק תוודא שנועה היא המדריכה שלך....היא משהו"

אמנם עשיתי בחיי כבר שלושה תארים אקדמיים, אך אני לא אדם של סדנאות ובכל זאת מתוך הערכה לחברי הטוב ואי יכולת לנפנף כך את דעותיו שתופסות חשיבות רבה אצלי בד"כ
(במילים אחרות "אני תופס ממנו" ) :-) - נרשמתי לסדנה.

חשבתי שאני יודע הכל- אך התבהר לי דיי מהר שלא ידעתי את עיקר משמעות גידול ילדי.
חשבתי שאני אבא מעולה! הרי כולם סביבי מפרגנים מאשרים לי זאת- אך במשך הסדנה קיבלתי בהגיון רב את התובנה שלעשות הכל עבור ילדי ולהציף אותם במותרות - מנטרלים לילדיי את המוטיבציות,האמביציות, השאיפות והעצמאות שלהם לעתיד.
חשבתי שאם אני ברור והחלטי ולתגובת הרמת קול כשצריך הם משתתקים - אז הם "מקשיבים" לי.

חשבתי עוד לפחות 30 דברים שאם הם עובדים לי כעת - "לא צריך לגעת"

מסתבר שלא ידעתי כלום !!!

נועה היקרה, בעיסוקי אני פוגש מאות אנשים חדשים בשנה, אך מה שבטוח אפשר לספור על כף יד אחת את יחידות הסגולה שלא תשכח בחיים, שבגישתם הייחודית רק להם שינו את חייך!
נועה היקרה - את אותה יחידת סגולה שהתמזל מזלי להכיר,
אותה יחידת סגולה שנתנה לי את הכלים להעצים את הדבר החשוב בחיי - התא המשפחתי שלי!
אותה יחידת סגולה שהדריכה אותי כיצד אוכל להביא את ילדי בצורה נכונה ליעד בבטחה- תפילת כל הורה.
אותה יחידת סגולה שכנראה גורמת למאות משפחות להיות באמת משפחה - בכל מובן המילה.

הגישה המיוחדת שלך, הרוך, ההחלטיות בתשובותייך להורים שחלקם אבודים, הנחישות שלך לעזור, התמיכה, הפרגון,האכפתיות, הנשמה הטובה שניכרת בך למרחוק - כל אלה הפכו את המפגשים לחוויה מעצימה וכייפית ואותך לראויה להערצה רבה ! - וההוכחה לכך היא שבפגישה האחרונה חלק מההורים התפרצו בבכי תמרורים מהתרגשות.

נועה היקרה - תודה!
תודה על מי שאת ותודה על מה שאת! - מלאך שהוא מורה נבוכים ואף מורה לכאלה שמגיעים עם ביטחון ששואף למיליון.
כך בדיוק משנים עולמות!

ת ו ד ה !

נאור יעקובי

מרץ 2017
 

נועה היקרה,

אני כותבת לך אחרי סדנת ההורים הראשונה, ובעיצומה של סדנת ההמשך.

אני הגעתי לסדנה שלך כשכבר הייתי בוגרת 2 סדנאות הורים בעברי, ולא הייתי בטוחה עד כמה הסדנה תהיה אפקטיבית ולא חזרה על מה שכבר "ידעתי". גם את חששת שלא יהיה לך מה לחדש וללמד אותי.
שתינו טעינו, ובגדול 

את מלווה אותי ואת ההורות שלי משבוע לשבוע כבר מספר חודשים, כאשר הקול שלך והמשפטים השגורים הפכו להמנונים אצלנו בבית:

"להאיר את הטוב בפרוז'קטור ענק"
"מה הילד למד מהסיטואציה?"
"מה הילד למד על עצמו? האם הוא צבר לעצמו פלוסים או מינוסים?"
"איזו פרשנות אחרת אפשר לתת להתנהגות?"
"האם ההתנהגות הנוכחית היא ב"אדום, צהוב או ירוק"?"
"על איזה ערך זה יושב?"
 

למדתי ואני עדיין בתהליך למידה וחידוד של כל כך הרבה דברים. קשה לסכם את המכלול הרחב הזה בכמה מילים.
אני חושבת שהדבר הכי חשוב שלמדתי הוא, שאני מחנכת את הילד שלי היום – למבוגר שאני רוצה שהוא יגדל ויהיה.
וזה אומר, שאני לומדת להקשיב לילד שלי כשהוא משתף ומשתפת אותו עצמי כדי ללמד אותו איך עושים את זה 
התחדד לי כמה חשוב לאפשר, להכיל ולהרחיב את כל קשת הרגשות – שלי, ושלו.
לדבר רגשות, ולהתמודד איתן.
אני לומדת לעודד אותו ובכך להעצים אותו.
נושא הצבת הגבולות – שהוא כל כך חשוב וקריטי – קיבל חידוד נוסף, ואני מתאמנת בהצבת גבולות ממקום מכבד ולא מקטין.
ויש עוד הרבה התנהגויות שמחלחלות לחיי היום יום שלנו, ונטמעות בהתנהלות המשפחתית שלנו לאט לאט.

בדרכך הנעימה, האכפתית והמכבדת (אך לא מוותרת), במקצועיות רבה, בראייתך החדה והיכולת שלך לשקף מצבים באופן מדויק, את הצלחת להחדיר בי את הכלים והיכולת לעצור לרגע, לבחון מה קורה, לצאת מה"אוטומט" ולבחור בהתנהגות/תגובות שמקדמות את היחסים שלי עם בני הבכור בפרט והיחסים בתוך המשפחה בכלל – למקום טוב, משמעותי ונעים יותר.

אני רוצה לומר לך תודה על סדנה סופר מושקעת, מקצועית ומעצימה.
זו סדנת חובה בכל בית, אין הורה וילד שלא ייצאו נשכרים מתהליך כזה.

שלך,
מילי הורוביץ מורג

bottom of page