המרכז להורות ישראלית - הדרכת הורים

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. כתובת מייל
054-2339926  טלפון 
סעדיה גאון 2 קרית אונו  כתובת

‏24–יולי–17
נרשמתי לסדנת הדרכת הורים בהמלצת חברים. בהתחלה פקפקתי בכך שסדנא כזו אכן תתרום לידע שלי בתחום חינוך ילדיי, בין השאר מאחר והנני באה מתחום החינוך והתפתחות ילדים, אולם החלטתי ללכת יחד עם בעלי כי קיוויתי לייצר הורות משותפת וליישר קו איתו בכל הקשור לחינוך ילדינו.
ככל שהתקדמו הפגישות בסדנא הבנתי שיש לי הרבה מה ללמוד ולמעשה בעיני זה נכון לכל אחד. התכנים שהועברו בקבוצה היו מעניינים ומעשירים וכללו הכרה של דרכינו כהורים, מודעות לצרכיהם של ילדנו, חשיבות הדוגמה שאנו נותנים לילדינו ועוד ועוד. בנוסף ניתן היה ללמוד המון מעצם קיומה של הקבוצה, לקבל רעיונות, להרגיש הכלה וחשיבה משותפת של אנשים שנמצאים פחות או יותר באותו שלב בחייהם ומתמודדים עם קשיים והתלבטויות דומות.
ובראש ובראשונה יש לציין שהמדריכה נועה העבירה את המפגשים והתכנים בצורה מרתקת, אנושית ומאוד יישומית.
כל זאת, קיבלנו במחיר זעום ומסובסד על ידי עיריית רמת-גן. ממש מתנה!
אני מרגישה ומאמינה שהכלים שרכשתי בסדנא זו ישמשו אותי עוד רבות בדרכי כאמא ואף כאשת מקצוע.
ממליצה בחום רב על הסדנא לכל הורה.
שירלי זיו

07 אוגוסט 2017

כשהחלטנו להרשם לסדנת ההורות בהנחייתך לא באמת הבנו לאן אנו נכנסים אלא במאקרו ידענו שנקבל כלים.
זכור לנו מהתקופות בהם היינו תלמידים/סטודנטים שקליטת החומר הנלמד היא משמעותית באופן בו היא מועברת לתלמיד.
אז נכון שלפעמים במפגשים היינו מעט מפריעים לך עם צחוקים ,דיבור יתר וחפירות קלות(בדיוק כמו תלמידים)
אבל .....העברת המידע וההכלים שאת מעבירה בסדנא עוברות הלאה בצורה שכייף לקבלם וליישמם.

הסדנא שלך לדעתנו היא אחת החוויות היותר טובות שקרו לנו (משהו השתנה לי באנרגיה).
ברור שלא ניתן לספוג 100% ואולי לא 80% ואת הכל ליישם אבל אין ספק שאת הנקודות החשובות בכל המודל שאת מעבירה כל אחד מספח לעצמו את הדברים שבהם עליו להתחזק יותר.

זו פשוט זכות גדולה לעבור סדנא כזו איתך,לטובת האני ולטובת המשפחה

נועה תודה רבה לך על החוויה שאת מעניקה לנו.

מקווים שנדע לתחזק את "התורה" הכלים והעצות שלימדת אותנו

לא סתם ביקשנו סדנת המשך.

נתראה בקרוב

ולה ודודו יצחק

‏25 יולי 2017

רציתי לשתף בתחושות שמלוות אותי בעקבות המפגשים שתמו זה מכבר.
בראש ובראשונה, על אף שלא נראה לי שזו היתה המטרה.. אני מרגישה עד עכשיו, בעוצמה, את הנקודות החלשות שהועלו במהלך המפגשים מנקודת מבטי כילדה.

ההבנה, וירידה לעומקם של דברים אורכת זמן, כל שכן היישום. המפגשים יצרו אצלי טעם של עוד- רצון וכמיהה לפתח נקודות חבויות בי, לקחת בפרופורציה את החיים, ומכאן ליישם על ילדיי.

אני שמחה מאד שהיינו חלק מן הקבוצה, הצלחת בדרכך היישומית והמטודית להעביר מסרים רבים וברוכים. אני מודה לך מקרב לב על שהובלת את הקבוצה והנחת אותנו ללימוד החשוב הזה.

מעריכה ומוקירה,
אסנת ממט

‏15/02/2018


נכחתי בסדנת הורים בהנחייתה של נועה מורג סלע, אני מאוד שמח שנפלה בחלקי ההזדמנות לקחת חלק בסדנה.
במהלך הסדנא רכשתי כלים רבים לניהול מערכת היחסים שלי עם ילדיי. כלים המאפשרים לי לבחור במילים ובמעשים שמאפשרים לי לגדל את ילדי בסביבה מלמדת, משתפת, תומכת ונעימה. למדתי המון אודות חשיבות ההקשבה, ההתבוננות והקניית ערכים.
נוכחותך והנחייתך נעשו תמיד בצורה מקצועית, לבבית ובנימה אישית.
תודה רבה נועה, על ההקשבה על השיתוף ועל האופן שבו יצרת אינטראקציה וסביבה נעימה בין כל חברי הקבוצה.

תומר שבתאי

8 באפריל 18

הסדנה נתנה לנו כלים, מודעות וביטחון בדרך כהורים. הסדנה עזרה לחדד ולהבהיר מה חשוב לנו כהורים עם הכוונה איך להעביר ולהבהיר זאת לילדינו. עשה לנו סדר בדברים. לכל מפגש בסדנה נושא, המציף דילמות כהורים בעידן המודרני, ועל ידי כך מעורר את החשיבה, פותח את הראש ומגדיל מודעות אצלנו כהורים.

המנחה נועה הייתה מקצועית מאוד, העבירה את הסדנה בצורה מעניינת, אינטראקטיבית, יצירתית, ועם המון דוגמאות מחיי היום יום. בקבוצה נוצר חיבור מיוחד בין המשתתפים המאפשר שיתוף והתייעצות כנה ואמיתית.

הסדנה מומלצת מאוד לכל הורה עם ילדים בגילאי 3-6 (במיוחד להורים עם יותר מילד אחד). מומלץ מאוד ללכת לסדנה יחד כזוג, זה מייצר שפה משותפת בין בני הזוג, אחידות בחשיבה ובהתנהגות, דיון חשוב בין בני הזוג בנושאי הורות וכן זמן איכות יחד J

שלומי ומאיה אורנשטיין

 

8 באפריל 18

נועה יקרה,

הסדנה נתנה לנו כלים, מודעות וביטחון בדרך כהורים. הסדנה עזרה לחדד ולהבהיר מה חשוב לנו כהורים עם הכוונה איך להעביר ולהבהיר זאת לילדינו. עשה לנו סדר בדברים. לכל מפגש בסדנה נושא, המציף דילמות כהורים בעידן המודרני, ועל ידי כך מעורר את החשיבה, פותח את הראש ומגדיל מודעות אצלנו כהורים.

המנחה נועה הייתה מקצועית מאוד, העבירה את הסדנה בצורה מעניינת, אינטראקטיבית, יצירתית, ועם המון דוגמאות מחיי היום יום. בקבוצה נוצר חיבור מיוחד בין המשתתפים המאפשר שיתוף והתייעצות כנה ואמיתית.

הסדנה מומלצת מאוד לכל הורה עם ילדים בגילאי 3-6 (במיוחד להורים עם יותר מילד אחד). מומלץ מאוד ללכת לסדנה יחד כזוג, זה מייצר שפה משותפת בין בני הזוג, אחידות בחשיבה ובהתנהגות, דיון חשוב בין בני הזוג בנושאי הורות וכן זמן איכות יחד J

שלומי ומאיה אורנשטיין

פברואר 2018
במהלך אסיפת ההורים בגן של הקטנה שלי, שמעתי (בפעם השניה) על האפשרות לעבור הדרכת הורים דרך מועדון ההורים האשכולי, כיוון שלא יצא בפעם הקודמת וכיוון ששני ילדים זה כבר הרבה יותר קשה ומאתגר, החלטנו בעלי ואני להצטרף.
הגענו למפגש קצת בחשש, כי באמת יש תחושה כזו שכל בית מתנהל אחרת, ואיך יכול להיות שיש "כלים" שמתאימים לכולם ויכולים לעזור...
גילינו קבוצה של הורים חוששים כמונו, ומתמודדים עם בעיות דומות (ושונות) וכבר שם עם התחושה של "כולנו באותה הסירה" הבנו שמפה רק אפשר לעלות.
במהלך המפגשים קיבלנו מנועה ארגז של כלים, ארגז מודולארי שאפשר לבחור ממנו מה שמתאים לנו יותר, ומה שמתאים לנו פחות – ולכל הפחות אפשר גם לנסות ולבדוק האם אנו מצליחים להתחבר.
העברת התכנים דרך פעילויות ששקפו התנסות אישית שלנו ההורים והיזכרות בחוויות הילדות, לימדו אותי על החשיבות שבהתבוננות, בבחירת המילים, ובבחירת התגובות על מנת להוביל את הילדים למקומות בטוחים ולמחוזות רחוקים, ולסייע להם להפוך לבוגרים המתאימים לחזון המשותף שערכנו יחד כל חברי הקבוצה
לימוד הערכים והדרכים להתמודדות דרך שיח משותף ,דוגמאות ושיתוף של כלל ההורים בחוויות אישיות, סייעו לי להחליט איזה מבין הכלים בארגז לקחת, ומתי להשתמש בו.
השיתוף במקרים הפרטניים ברמה הקבוצתית וניתוח המקרים שקרו לכל אחד מאתנו בחיי היומיום, תוך שההורים האחרים בהנחיית נועה מציעים עזרה או דרך פעולה אלטרנטיבית סייעו מאוד בקבלת זווית ראיה שונה ואחרת, וגם לאמץ חלק מהזויות האלה בהתנהלות בחיי היומיום.
מדהים איך דברים קטנים שלא חשבתי לעשות בעבר, כמו לאפשר לילדי לבחור מבין מספר אפשרויות, או לתת להם להיות אחראיים על פעולה מסוימת בבית, תרמה לתחושת המסוגלות והשייכות שלהם ועשה הבדל כה גדול.
למדתי המון מהסדנה, ומהתכנים שהעבירה לנו נועה, אני בהחלט אימצתי לאורך הדרך הרבה מהכלים שקיבלנו, ושיניתי גם את נקודת המבט ואת האופן בו אני רואה את הדברים...
אני חושבת שהסדנה הזו מאירה עיניים במובנים רבים, ושמחה שבחרנו להשתתף בה.

מעריכה מאוד,
מורן, אמא של ירדן ונטע.

‏19/02/2018

סיימנו 15 מפגשים מאתגרים ומרתקים.
כאבא לשתיים שעוד לפני המפגשים היה מאד מרוצה מההורות שלי ושל אשתי, ההחלטה לבוא ולהירשם לסדנא לא הייתה טבעית, מה גם שלא נתקלנו בקושי מיוחד.
כרגיל – מסתבר שאשתי צדקה, ונכנסתי לחוויה פוקחת עיניים, מרגשת ומעשירה מאין כמוה.
למדתי לתקשר טוב יותר עם בנותיי, בעזרת שפה וכלים שהפכו את הבנתן את עולם המשפחה לפשוטה יותר עבורן – דבר שפתח גם להן את העיניים והינו דבר ענק בעיני ותמיד יירשם כאחד מהישגינו הגדולים כהורים.
היה מרתק לראות את הבנות מגיבות לדרכים החדשות שהכנסנו הביתה ולמדנו שוב ושוב כי יש בהן עוד ויותר ממה שחשבנו, וזה דבר שלא היה מתאפשר ללא הכלים שהנחת בארגז הכלים שלנו כהורים.
הסדנא עזרה גם במישור הבין-אישי כאשר אשתי ואני מצאנו דרכים משותפות וחדשות להתמודד עם סיטואציות "רגילות" אשר החביאו מאתנו עולם שלם של תקשורת שפתאום היה ברור לנו אל מול הבנות.
הכרחת אותנו להסתכל באור שונה על כל צד בהורות שלנו. לקחת אותנו יד ביד כאשר היה צריך להפיל לכל אחד אסימון בדרך אחרת והצלחת לעזור לנו לחדור ללב ילדינו בכל רמה של תקשורת ופעילות הורית.
את כמדריכה דאגת להכיר ולאתגר כל אחד ממשתתפי הקבוצה, ועל כך זכית להערכתנו הרבה וכמו גם לרצון שלנו להמשיך אתך את הדרך לסדנת ההמשך.
אני שמח שנפגשנו, שמח שלמדנו יחד, ובטוח כי את פירות הסדנא בכל המובנים עוד נראה בעתיד הקרוב והרחוק.
תודה תודה תודה
אבי א.

17.07.2017

באתי לסדנא כי זה היה חשוב לאשתי שנקבל כלים נוספים. אשתי אמא מדהימה ומאוד פעילה וחשוב לה מאוד לעשות את הדברים בצורה הטובה ביותר. אני הייתי בטוח שאני לא צריך שום סדנא ובאתי מאוד סקפטי. אמרתי ננסה מקסימום לא אגיע בהמשך. המחיר של הסדנא דרך המרכז להורות ישראלית בסבסוד העירייה והקרבה לבית גרם לזה להיות החלטה קלה.
כבר בסוף המפגש הראשון הבנתי עד כמה חשובה הסדנא, נועה הייתה מנחה קשובה מאוד עם דרכי חשיבה שהיו חדשים לי בחלקם הגדול ונתנה לנו כלים רבים להתמודדויות היום יום בהורות, בזוגיות ובמשפחתיות.
בסדנה הבנו את החשיבות העצומה של בחירה, הקשבה, והסתכלות אמיתית מבעד לעיניים של היקרים לנו מכל.
המפגשים נתנו לנו שפה משותפת שלנו כהורים שבאים מרקעים שונים מאוד. ויכולת הבנה טובה יותר של מה זה להיות הורה ועד כמה חשובה כל מילה וכל מבט.
האפשרות לעשות את המפגשים בקבוצה היה מעשיר ומרגש.
ההבנה שאתה לא לבד ושיש דפוסי התנהגות למצבים מסויימים ושניתן לשנות אותם למקום שתומך ומעצב את הערכים שאתה רוצה שיהיו לילדיך.
תודה מיוחדת לנועה על הסבלנות ההקשבה הסיפוריים האישיים ועל העזרה בידע שניקח לכל הדרך.
תומר

‏13 יולי 2017

לפני כ4 חודשים חברי הטוב המליץ לי להירשם ל "סדנת הורים" - לא הייתי כ"כ בעניין....
עניתי שאין לנו כהורים זמן לנשום, מגיעים לסוף יום עייפים ומותשים, מה עוד שכולם אומרים שאני "אבא מושלם", מבלה את זמני שעות טובות בכל יום עם ילדי,נותן להם הכל!, הילדים שלי מרצים אותי כהורה ו"אין לי בעיות עמם" :)
החבר התעקש ואמר " זה לא בשבילך, זה בשבילם! - זו המתנה הכי טובה שתוכל להעניק לילדים שלך !!! תסמוך עלי. רק תוודא שנועה היא המדריכה שלך....היא משהו"

אמנם עשיתי בחיי כבר שלושה תארים אקדמיים, אך אני לא אדם של סדנאות ובכל זאת מתוך הערכה לחברי הטוב ואי יכולת לנפנף כך את דעותיו שתופסות חשיבות רבה אצלי בד"כ
(במילים אחרות "אני תופס ממנו" ) :-) - נרשמתי לסדנה.

חשבתי שאני יודע הכל- אך התבהר לי דיי מהר שלא ידעתי את עיקר משמעות גידול ילדי.
חשבתי שאני אבא מעולה! הרי כולם סביבי מפרגנים מאשרים לי זאת- אך במשך הסדנה קיבלתי בהגיון רב את התובנה שלעשות הכל עבור ילדי ולהציף אותם במותרות - מנטרלים לילדיי את המוטיבציות,האמביציות, השאיפות והעצמאות שלהם לעתיד.
חשבתי שאם אני ברור והחלטי ולתגובת הרמת קול כשצריך הם משתתקים - אז הם "מקשיבים" לי.

חשבתי עוד לפחות 30 דברים שאם הם עובדים לי כעת - "לא צריך לגעת"

מסתבר שלא ידעתי כלום !!!

נועה היקרה, בעיסוקי אני פוגש מאות אנשים חדשים בשנה, אך מה שבטוח אפשר לספור על כף יד אחת את יחידות הסגולה שלא תשכח בחיים, שבגישתם הייחודית רק להם שינו את חייך!
נועה היקרה - את אותה יחידת סגולה שהתמזל מזלי להכיר,
אותה יחידת סגולה שנתנה לי את הכלים להעצים את הדבר החשוב בחיי - התא המשפחתי שלי!
אותה יחידת סגולה שהדריכה אותי כיצד אוכל להביא את ילדי בצורה נכונה ליעד בבטחה- תפילת כל הורה.
אותה יחידת סגולה שכנראה גורמת למאות משפחות להיות באמת משפחה - בכל מובן המילה.

הגישה המיוחדת שלך, הרוך, ההחלטיות בתשובותייך להורים שחלקם אבודים, הנחישות שלך לעזור, התמיכה, הפרגון,האכפתיות, הנשמה הטובה שניכרת בך למרחוק - כל אלה הפכו את המפגשים לחוויה מעצימה וכייפית ואותך לראויה להערצה רבה ! - וההוכחה לכך היא שבפגישה האחרונה חלק מההורים התפרצו בבכי תמרורים מהתרגשות.

נועה היקרה - תודה!
תודה על מי שאת ותודה על מה שאת! - מלאך שהוא מורה נבוכים ואף מורה לכאלה שמגיעים עם ביטחון ששואף למיליון.
כך בדיוק משנים עולמות!

ת ו ד ה !

נאור יעקובי

אנו רוצים להביע מילות תודה על שלקחת אותנו אל מסע מופלא.
בדרכך המקצועית והנעימה גרמת לנו להתבוננן פנימה אל תוך עצמנו ביתנו וילדתנו,
לבחון את עצמנו, לשפר ולתקן.
הטיפים הנפלאים שקבלנו ממך הם העשרה לחיים. תודה על העצות, על ההקשבה ועל יכולת ההכלה אותנו ואת עולמנו.
עברנו מסע פרטי שבו את לקחת חלק משמעותי.
מכאן נמשיך לבד את דרכינו כשכל מה שלימדת אותנו יהיה נר לרגלינו.

באהבה יניב ואורית.

‏מרץ–17

השתתפתי בסדנת הורים בהנחייתה של נועה במסגרת מועדון הורים אשכולי של עיריית רמת גן.
הסדנא כללה עשרה מפגשים, בהם נועה הוליכה אותנו באופן הדרגתי דרך שלל נושאים וסוגיות הקשורות בהורות.

זאת הפעם הראשונה שהשתתפתי בסדנא מהסוג הזה, ואני מודה שמעט חששתי מהאינטראקציה הקבוצתית. אבל נועה הקפידה בתבונתה וברגישותה, לכבד את כולם ולאפשר מקום לשיח בטוח ופתוח, תוך שמירה על מבנה מובנה ומוסדר למפגשים.

בקיצור, למדתי, נפתחתי, התרגשתי, חשבתי (ואני עדיין חושבת ומהרהרת הרבה בנושאים שעלו בסדנא), קיבלתי כלים וגם הכרתי אנשים חדשים ונפלאים.

המון תודה,
דפנה גרוסמן

מרץ 2017

נועה היקרה,

אני כותבת לך אחרי סדנת ההורים הראשונה, ובעיצומה של סדנת ההמשך.

אני הגעתי לסדנה שלך כשכבר הייתי בוגרת 2 סדנאות הורים בעברי, ולא הייתי בטוחה עד כמה הסדנה תהיה אפקטיבית ולא חזרה על מה שכבר "ידעתי". גם את חששת שלא יהיה לך מה לחדש וללמד אותי.
שתינו טעינו, ובגדול 

את מלווה אותי ואת ההורות שלי משבוע לשבוע כבר מספר חודשים, כאשר הקול שלך והמשפטים השגורים הפכו להמנונים אצלנו בבית:

"להאיר את הטוב בפרוז'קטור ענק"
"מה הילד למד מהסיטואציה?"
"מה הילד למד על עצמו? האם הוא צבר לעצמו פלוסים או מינוסים?"
"איזו פרשנות אחרת אפשר לתת להתנהגות?"
"האם ההתנהגות הנוכחית היא ב"אדום, צהוב או ירוק"?"
"על איזה ערך זה יושב?"

למדתי ואני עדיין בתהליך למידה וחידוד של כל כך הרבה דברים. קשה לסכם את המכלול הרחב הזה בכמה מילים.
אני חושבת שהדבר הכי חשוב שלמדתי הוא, שאני מחנכת את הילד שלי היום – למבוגר שאני רוצה שהוא יגדל ויהיה.
וזה אומר, שאני לומדת להקשיב לילד שלי כשהוא משתף ומשתפת אותו עצמי כדי ללמד אותו איך עושים את זה 
התחדד לי כמה חשוב לאפשר, להכיל ולהרחיב את כל קשת הרגשות – שלי, ושלו.
לדבר רגשות, ולהתמודד איתן.
אני לומדת לעודד אותו ובכך להעצים אותו.
נושא הצבת הגבולות – שהוא כל כך חשוב וקריטי – קיבל חידוד נוסף, ואני מתאמנת בהצבת גבולות ממקום מכבד ולא מקטין.
ויש עוד הרבה התנהגויות שמחלחלות לחיי היום יום שלנו, ונטמעות בהתנהלות המשפחתית שלנו לאט לאט.

בדרכך הנעימה, האכפתית והמכבדת (אך לא מוותרת), במקצועיות רבה, בראייתך החדה והיכולת שלך לשקף מצבים באופן מדויק, את הצלחת להחדיר בי את הכלים והיכולת לעצור לרגע, לבחון מה קורה, לצאת מה"אוטומט" ולבחור בהתנהגות/תגובות שמקדמות את היחסים שלי עם בני הבכור בפרט והיחסים בתוך המשפחה בכלל – למקום טוב, משמעותי ונעים יותר.

אני רוצה לומר לך תודה על סדנה סופר מושקעת, מקצועית ומעצימה.
זו סדנת חובה בכל בית, אין הורה וילד שלא ייצאו נשכרים מתהליך כזה.

שלך,
מילי הורוביץ מורג

‏22 פברואר 2017

רציתי להודות לך באופן אישי על תקופה נפלאה ומאתגרת!

הסדנה העצימה אותי בצורה יוצאת דופן, הבנתי לעומק את ההתמסרות האין סופית להחלטה המיוחדת שלקחתי בחיי.

המפגשים הזכירו לי מי אני באמת! עזרו לי להתחבר ל׳אני עצמי׳ שלי, להיזכר במקור הערכים ובאמונות שלי, בצורה שבה אני גדלתי וחונכתי. זה גרם לי להבין שאני אדון לעצמי ושיש לי את הזכות לבחור בדרך שבה אגדל את עמית.

נועה יקירה, את מיוחדת במינה, נתת את הלב והנשמה. האכפתיות האין סופית שלך וההתמסרות שלך חיברה אותנו כקבוצה ועזרה לחוש בנוח לפתוח נושאים שלא תמיד קל ונוח לשוחח עליהם. התייחסת לכל מילה ומילה שנאמרה, נתת במה למצבים שעלו, נתת דוגמאות אישיות שגרמו לאחרים להיפתח ולהתמסר, היית אמיתית וכנה וידעת מתי לעצור אותנו גם כשהתפזרנו בנושאים.

אין ספק שיצאתי עם כלים ותובנות על עצמי, על הדרך שבחרתי לגדל את עמית ועל הדרך שאמשיך מכאן.

עוד דבר קטן שחייבת לציין, המפגש האחרון היה מרגש במיוחד!!! היה מדהים ומאוד מרגש לשמוע כל אחד ואחת מנקודת ההתחלה ועד הסוף.

ברגע שאתפנה, ארכז את כל הסיכומים ששלחת ואכין לעצמי ספרון אישי שימשיך איתי לאורך הדרך.

לוקחת איתי במיוחד את הסיפור שסיפרת על הפרפר, שלדעתי מסכם את כל מה שעברנו.

תודה ענקית!

באהבה והערכה גדולה,

שירלי כהן

פברואר 2017

לכבוד נעה מורג סלע

המרכז להורות ישראלית

נעה יקרה,

אבקש להודות לך על סדנת הורות מרתקת , מקצועית ומעשירה

מעבר למקצועיות העברת את הנלמד עם הרבה פתיחות ואמפתיה , עם אוירה נעימה והכי חשוב הרבה אהבה .

הצלחת לחבר בין אנשים והורים שונים וגרמת לכולם להרגיש מיוחדים , נינוחים ושייכים

היכולת שלך לזהות את ההורה שבכל אחד מאתנו מרגשת .

במהלך הסדנה קיבלתי חיזוקים וכלים להורות משתפת ומקבלת ובכל מפגש הבנתי עוד קצת על איזה אמא אני רוצה להיות .

ההורות ללא ספק היא אתגר אך האתגר מביא איתו סיפוק עצום

במפגש האחרון אמרתי שהסדנה ללא ספק מעניקה כלים לחיים להורות ולזוגיות בעבודה ומערכות יחסים.

ממליצה לכל הורה לקחת לעצמו שעתיים בשבוע להתנתק מהכל ולחוות את הסדנה המעצימה הזו.

תודה על הכל .

אפרת

הגעתי לסדנה ללא ציפיות.

אך משיעור לשיעור יצאתי כשאת מהדהדת בראשי

ובעיקר, מצויידת בארגז כלים שלא היה לי קודם!

כשהתחלתי את הסדנה הבת שלי אהבה להירדם בסלון

דבר שהפריע לי מאוד

במפגש השישי כבר סיפרתי שזה לא קורה

ומה שהכי יפה זה , שזה היה בקלות נטולת מאמץ.

יש לי הרבה רגעים שאני יודעת לקחת, לעצור ולשאול את עצמי

מה נועה היתה אומרת על זה?

מה הילדה שלי הבינה מהסיטואציה?

קבלתי כלים איך להתמודד ואת ההבנה למה זה חשוב

להתמודד עם ילדה ששוברת את הכלים ולא משחקים 

אני רוצה להודות לך באופן אישי שנכנסת לחיי

זכיתי להכיר אישה סופר מקצועית, נעימה, מסורה וכל כך איכפתית.

נהניתי מכל רגע והמון בגלל מי שאת ומה שהבאת איתך.

הסדנה שלך היא במסגרת חובה בכל בית.

תודה, אורלי

21/2/17

רציתי לומר לך תודה קודם כל, על ההקשבה שלך והנתינה שלך והאנרגיות שלך שהעניקו לי כל כך הרבה בסדנה.

היחסים שלי עם הילדים ממש עלו מדרגה.

גרמת לי למצוא את הרוגע שבי, לקחת צעד אחורה בסיטואציות מורכבות ולהסתכל על הדברים אחרת.

עזרת לי להפחית בסיטואציות של ויכוח עם הילדים שהיה יכול להסתיים בענישה לא אפקטיבית.

את ממש את עזרת לי לשנות את זה, שהילדים שלי יבינו שאין "אם אז..." יש תוצאות הגיוניות למעשים שלהם וכך הם מבינים למה לא כדאי להם לעשות משהו שהם יודעים שהוא לא בסדר.

יש רווח והפסד. כמובן שיש עדיין "דרמות" אבל את הענקת לי כל כך הרבה ידע ופתרונות שהם כל כך פשוטים נראים היום שזה מדהים איך לא חשבתי עליהם בעצמי קודם...

גרמת לי לא לוותר ולצאת מסיטואציות שהילד מעדיף את אבא עליי, לפני הסדנה פשוט הייתי קוראת למדן שיבוא להחליף אותי והיום זה ממש לא כך אני ממש מתמודדת עם הסיטואציה והם מבינים שכרגע אני בתמונה ואבא לא. 

גרמת לי להתמודד עם החלטה שקיבלתי ולא לשנות אותה כי אני "מרחמת" עליהם או חשה הזדהות מוחלטת עם העצב שלהם.

שוב, עדיין לא הכל מושלם וורוד אבל מגמת השיפור וכמות הפעמים שכעסתי או הרגשתי שאיבדתי שליטה פחתו ממש!!!

תודה לך על זה שלימדת אותי שמילה אחת כמו "באמת?" יכולה לשנות כל כך הרבה בשאלה "עם מי שיחקת היום בחצר?" במקום להתחיל בחקירת משטרה הם פשוט לא מפסיקים לספר לי מה עבר עליהם במשך היום :)

תודה לך על כל אלה!

אני מרגישה אני יכולה לכתוב עוד שעות אבל מה שהכי חשוב זה שאת נמצאת איתי בכל רגע שאני עם הילדים, אני ממש שומעת אותך מדברת איתי ושואלת אותי "מה הילד שלי הבין מהסיטואציה?" ועל כך אני מודה לך.

איזה כייף לי שלקחתי חלק בסדנה המדהימה הזאת ואיזה כייף לי שאת "מלווה" אותי ביום יום.

אז פשוט תודה!

6 בינואר 17


נועה שלום.


ברצוני להודות לך על החוויה הנהדרת במפגשים איתך.

הצלחת להביא אותי כהורה להיבט הפנימי שלי כלפי הילד, ולהעיר דברים שהיו רדומים אצלי בלא מודע.
יחד עם זאת מפגשים אלו חיונים לכל הורה להכיר מעבר לתבנית שאנו נמצאים בא ולגלות צדדים שונים שלנו.

אני אישית מאוד נהניתי מהדרך שלך, מהמיקצועיות שלך והאווירה המדהימה שהשרת בחדר. שמחתי להשתתף במפגשים ואשמח עוד יותר אם זה ימשך.

תודה מעומק לב,
מיכל נברו

5 בינואר 2017

נועה שלום.


ברצוני להודות לך על שנתיים של סדנאות נפלאות שהועברו על ידך בצורה מקצועית ועניינית במסגרת פרויקט עזריאלי.

עלי לציין כי בהתחלה בכלל לא רציתי להשתתף בסדנות אלו כיוון שלא הבנתי את חשיבות הנושא. מה כבר אפשר לחדש?

אך לאחר שני המפגשים הראשונים "קנית" אותי בקסם שלך. הבנתי כמה חשובים המפגשים לתפקודי כאמא לילדים מתבגרים.

בנית את המפגשים כך שהמשתתפים הפכו להיות משפחה אחת גדולה. מסיפוריהם של יתר ההורים צברתי המון ידע אותו הספקתי גם ליישם בבית.

בשנה הנוכחית היו לצערי רק חמישה מפגשים. אשמח מאוד אם ניתן יהיה לקיים מפגשים נוספים שיעזרו לי להתמודד טוב יותר עם בעיות גיל ההתבגרות.

ושוב תודה ענקית על הידע שקיבלתי והמפגשים הכיפיים.

אינה צ'יורני
אימא של לירם צ'יורני כיתה ח-3

5 בינואר 2017

לכבוד נועה מורג סלע,
המרכז להורות ישראלית


ברצוני לומר כמה מילים על היותי ב5 מפגשים שהעבירה מדריכה מקסימה בשם נועה, ההדרכה התקיימה בבית הספר "אורט מילטון" בימי שני בערבים.
ההדרכה גרמה לי להחכים וגרם לי לשנות את הגישה לחיים ובעצם את ההתמודדות עם הילד המתבגר שלי .
לפני שהכרתי את נועה חשבתי שאין אפשרות לעשות שינוי בילדים עם קשב וריכוז, ובמפגשים ניתנו לי כלים שעזרו לי להתמודד איתו ועם הבעיות שלו .
אני רוצה להודות לנועה שהיא אישה מדהימה בפני עצמה על ההקשבה והעזרה העצומה שנתנה לי את הכלים לדרך חדשה וכמו כל דרך חדשה תמיד יש מה ללמוד.
אני מקווה שימשיכו את המפגשים לעוד המון ילדים והורים שגם הם יוכלו להבין שניתן להתמודד גם עם גיל ההתבגרות.

בברכה,
טלי לוגסי.

3 בינואר 2017


שלום נועה,


ברצוני להודות לך על הסדנה להורים שבאופן אישי העניקה לי המון בחינוך לגיל ההתבגרות ובקשר עם ילדיי.

למדתי/נזכרתי בהרבה דברים חשובים: להיות יותר קשובה, "גמישה" לצרכים של ילדיי, לדבר בגובה עיניים ועוד....

שיניתי את הגישה שלי בנושאים מסויימים. קיבלתי המון טיפים וכלים מעשיים.

הדרך הנעימה והמרתקת שבה הועברו המפגשים כולל התרגול עזרו להבנה והטעמה של מגוון הנושאים.
תודה לך על העצות החמות, על ההשקעה ומקצועיות.

יצאתי עם טעם של עוד ורצון להמשיך....

בברכה אלינה רוטנברג

22.12.16

שלום רב.

שמי שרית לבנטל, אמא של בן לנציאנו שלומד כיום בחטיבת אורט מילטון בבת ים.
לפני שנה כשקיבלו את בני לפרויקט העזריאלי בכדי לעזור לו בלימודים, במקביל נתנו לנו להורים 10 מפגשים של הדרכה -איך לעזור לילדנו בגיל ההתבגרות עם אשת מקצוע ,נועה מורג סלע.
שנה שעברה היו 10 מפגשים,10 מפגשים הכי מחנכים ,שהמון כלים נתנה לי אישית נועה,הכלים הללו עזרו לי,כן איפשהו התיחסתי בחינוך ילדי (מה נכון ומה לא במקום).נועה העבירה את הידע העשיר שלה לנו,להורים שעד הסדנא אולי חשבנו ש "לא מלמדים להיות הורה".ניתן לציין ש 10 מפגשים הם כלום לעומת החינוך של כל החיים שאני כהורים משתדלים לתת לילדנו,ובכל זאת הסדנא הזו עזרה לי (לנו ,להורים ,כי זה מה שאמרו כל ההורים שהשתתפו בסדנא)המון ונתנה לי את כלים הדרושים כדי להתמודד עם רוב הדברים שקרו בהמשך הזמן!
השנה גם ציפינו שפרויקט עזריאלי יאפשר לנו סדנא בת אותם 10 מפגשים,התאכזבנו שלא....היו אך ורק 5 מפגשים....5 מפגשים שאפילו לא מספיק כדי להחליף חוויות על הדרך שעברנו כל השנה...אומנם נועה שלנו עשתה כמיטב יכולתה להעביר ולהעשיר כמה שיותר מהידע שלה,מהניסיון האישי והמקצועי שלה לנו ,להורים.נועה אשת מקצוע מעולה,שכן יודעת להעביר את ה "מסר",שיודעת להקשיב לכל אחת ואחד שהיו בפגישה וזה לא ברור מאליו.
ולסיום היתי רוצה להוסיף כמה מילים למכתבי הארוך:קודם כל היתי רוצה להודות לפרויקט עזריאלי,זה פרויקט מאוד חשוב כמו לבני ,כך גם לי.המון תודה שאפשרו לי להשתתף בסדנא שבפרויקט וכמובן המון המון תודות לאשת מקצוע הכי מקסימה שפגשתי בחיי ,נועה מורג סלע ,שעזרה לי אישית המון בדרכי.רק חבל שזה היה קצר,זה היה לא מספיק.....(!)הלוואי והיו מוסיפים עוד כמה מפגשים ,לפחות שאם היה כמו שנה שעברה ,10 ,זה היה עוזר המון ולא נשאר איפשהו שם "בחצי הדרך"
תודה רבה על תשומת הלב,

21.12.16

היי נועה,

ראשית תודה שהצלחת להוציא אותי מבילבול וקושי רציני לגבי חוסר יכולת לתקשר ולתפקד בתוך מערכת משפחתית .
כל מה שחשבתי שאני עושה נכון התברר שהוא שגוי כמעט לחלוטין .
הדרכת אותי אייך לראות את הדברים אחרת לראות שיש מולי ילד ולא מכונה שצריך לנהל.
נתת לי כלים להתמודד עם משהו שלא מלמדים בשום מקום וחבל .ועד שהתחלנו להבין ולהפתח ולראתו ש היי אני מצליח לדבר עם הילד ואפילו לחוות פיתאום אחד על אחד עם הילד וזה נהדר .
אז זהו שזה נגמר .
אני מבקש ממך תעבירי לכל גורם אפשרי אנחנו רוצים עוד מפגשים .
זה חשוב לנו מאוד .הילד וגם אני מרגשים שצריך עוד אני בטוח שכך מרגישים כל ההורים בקבוצה.

תודה מראש,

אחד שהצלחת להציל

ליאור קמחי

בת ים, 22 בדצמבר 2016


לכבוד
נועה מורג סלע
מנחת סדנאות הורים
בית הספר מלטון/קרן עזריאלי

ג.נ.,


ברצוני לבטא רחשי הערכה לך, לבית הספר מלטון ולקרן עזריאלי על סדנת ההורים להורי כיתות ט' שהתקיימה בבית הספר בחודשים האחרונים.
הסדנה היתה מעשירה ומעניינת הן ברמת ההדרכה והן ברמת ההורים המשתתפים. היא נסובה על נושאים כגון מיניות, חינוך והצבת גבולות, סמים, חברה תקשורת ועוד, וכל זאת מן הזווית של בני נוער והורות לבני נוער. אף על פי שהסדנה היתה קצרה, 5 מפגשים להורים ומפגש הורים-ילדים ומדריכי עזריאלי, ברור לי שהיו לה עלויות לא מעטות, ואני מודה לכם עליה ורואה בה מתנה נפלאה לנו ההורים.
נועה, אני מאחלת לך הצלחה רבה בסדנאות הבאות. העברת את הסדנאות בנועם, דובבת את ההורים להחצין את הבעיות היומיומיות בהתנהלות עם בני נוער וסיפקת כלים להתמודדות. יישר כוח!

בכבוד רב,


רוג'רס יעל
אמו של נועם מכיתה ט' 3

                                                                                                                      21.12.16

לנועה

המרכז הישראלי להורות

 

תודה רבה על מיפגשי ההורים מטעם עזריאלי.

המיפגשים כל אחד ואחד מהם נתן עזרה לי ולילדי למדתי המון וגם ישמתי.

מרגישה שזה היה בדיוק בזמן הנכון.

מקווה ומבקשת לעוד הכוונה זה היה ממש מעט ונותרו עוד המון שאלות .

מודה לך מקרב לב 

טלי אמא של עידן

 

21 פברואר 16
לנועה היקרה,
לסדנת ההורים הגעתי תוך הבנה שתמיד דרושה בהורות עבודה על מודעות! בדיוק עברנו חזרה למרכז אחרי שנתיים בצפון לא פשוטות, בהן הרגשתי שאין יציבות בבית שלנו ואני לא מרגישה שאני האמא שרציתי להיות. חום ואהבה תמיד ידעתי לתת, אך הקשבה אמיתית, סמכותיות ודרך ברורה ובהירה ממש לא ידעתי לתת! במשך כל שנותיי כאמא עברתי סדנת אדלר אחת, הרצאות על הורות, קריאת ספרים, ייעוץ אישי.. ובנקודה בה שמעתי על הסדנה שנפתחת, לאחר המלצה של אחת האמהות עלייך כמדריכה, תחושת הבטן אמרה שאני חייבת להתמסר.
התמסרות, זאת המילה העיקרית לתהליך שעברתי, באתי ופגשתי מדריכה שמעבירה את הסדנה באופן מדהים, מרגש ואמיתי. לא העברת את התכנים באופן יבש והכי חשוב העברת אותנו ההורים עבודת מודעות שהינה הכרחית בכדי להבין, להפנים ואף לעשות שינוי.
כשדיברת על נושא ההקשבה, ראשית ביקשת שנזכר איך הרגשנו כשלא הקשיבו לנו. זאת הייתה נקודה מאוד חשובה עבורי, כי על סמך ההזכרות בעבר, הבנתי כמה חשובה ההקשבה עבור ילדיי.
אני רוצה להודות לך מאוד על התהליך שעברתי ועוברת בעקבות הסדנה, שמחה שנרשמתי לסדנת ההמשך ושמחה על כך שפגשתי אישה מאוד מיוחדת וטובה כמוך!
תודה, תמר קציר

פברואר 2016

 

נועה יקרה,

 הגעתי לחוג הורים שלך ממש במקרה. הגננת בגן של בתי המליצה... אמרתי לעצמי "נו באמת, קראתי כל כך הרבה על חינוך ילדים ואני כבר עם 3 בבית, הגדול בן 11 השני בן 8 והשלישית בת 4  אני כבר אמא מנוסה..."

במחשבה שניה אמרתי לעצמי,  "זה מתחת לבית זה מחיר ידידותי ואם לא עכשיו אז מתי? יאללה נלך"

 פספסתי את  המפגש הראשון אבל לא נורא עוד 9 לפני . ננסה מה יכול להיות...

נועה, אני כ"כ שמחה שבאתי! 

כשהילדים שאלו אותי לאן אני הולכת סיפרתי שאני הולכת לחוג שמלמד אותי להיות אמא טובה יותר.

אז כמו שדיברנו זה לא שבאמת יש הורות אחת נכונה וכל אחד בוחר ועושה את מה שמתאים לו ולמשפחתו אבל בכל נושא שנגעת זה גרם למחשבות ולמודעות נוספת בעניין ואני מודה שגרם לי להרבה מחשבות שלאו דווקא רלוונטיות למשפחה ולהורות אלא גם מחשבות בנוגע לעבודה ואל עצמי כבן אדם. 

תמיד הפגישות אצלך מלאות בשיחות פתוחות, נעימות ונינוחות.

כשהסתיים הקורס זה מצא אותי בנקודת זמן קריטית גם בחיי המקצועיים וכשביקשת לבחור את הקלפים שמתארים את התחושה איתה הגענו ואת התחושה איתה אנחנו יוצאים בחרתי:  לפני-  עייפות וקורבן והיום – בחירה.

וזה בדיוק זה- הקורס גרם לי להבין שוב את מה ש"כאילו" ידעתי תמיד - כל מה שאנחנו עושים זה הבחירות היומיומיות שלנו.

 ומעבר לזה ולא פחות חשוב זה כשאני בוחרת איך לחנך את הילדים שלי אני גם מעבירה להם את המסר שכמו שאני בוחרת ואחראית על היומיום שלי כולל מעשים, לימודים, הדברים שאני אומרת, הזמן שאני מבלה איתם וכד' כך הם אחראים כל אחד בעולם הפרטי שלו וביכולות שלו על הבחירות ועל המעשים שלו.

בחירה ואחריות הן הדברים הגדולים שאני לוקחת הלאה להורות ולחיי האישיים מהמפגשים המקסימים ביחד.

תודה רבה נועה, על הדרך הנעימה והפתוחה לדיון שאת מקיימת.

 אמשיך כמובן להגיע למפגשי ההמשך, אני לא נפרדת באמת עדיין  

 

באהבה,

 

רות קלויזנר

 

 

 

21 פברואר 16

נעה שלום,

חזרתי מברלין, לקחתי יום חופש למנוחה והתאוששות, וארצה לשתף אותך בחווית ההורות שלי:
----------------------------------------------------------
נעה,

העשרת אותי במסע ההורות איתו יצאתי בעקבות הסדנא.
בכל מפגש לקחתי לפחות יכולת חדשה אחת אותה יישמתי בבית עם הילדים והמשפחה ושיפרה את איכות החיים שלי.
אני רוצה לשתף אתכם בכמה יכולות:
1. למדנו שיש בבית חוקים. בסוף היום הילדים מסדרים את המשחקים כדי שיוכלו להנות מהם גם למחרת.
2. צמצמתי התערבות במהלך פעילויות הילדים. הילדים לומדים לפתור בעיות ומריבות בעצמם. אני זוכה לצפות בהם מתאמנים ביכולות חברתיות.
3. לימדתי את הילדים לקחת אחריות. כאשר אני מנסה להסביר ולהזהיר מראש הם לא תמיד מסוגלים להפנים. כאשר הם מנסים – הם לומדים באחת.

בסופו של דבר אני פנוי יותר להיות עם הילדים ואף לומד לסמוך עליהם יותר ויותר.
כמו כן יש משמעות רבה לכך שהסדנא היא קבוצתית, כיוון שמשתתפים אחרים חולקים חוויות אשר אני פוגש בהמשך הדרך.

וכמובן שגם כיף לי להגיע למפגשים עצמם – בגלל ההנחיה והחברה.

תודה נעה,

רון מירן.

‏פברואר 2016


שלום נועה.
רציתי להודות לך מקרב ליבי על מפגשים מעניינים, מפרים, מלאי תוכן וכלים להתמודדות קלה יותר עם עילאי.
תודה על תרומתך בעצות מעניינות, באוזן קשבת...על קבוצה מדהימה שנתנה לי הרגשה משפחתית ,נעימה וזורמת...שגרמה לי לשתף ללא דופי בכל מה שהפריע לי בגידול עילאי.
הגעתי לקבוצה עם המון היסוסים, מאחר ויש לי 4 ילדים בוגרים וחשבתי שאין חדש בתחום...ומה כבר אלמד?!
והתבדתי כבר במפגש הראשון.
למדתי המון ורכשתי כלים חדשים, תפיסה חדשה, עניין חדש ...
ואני יוצאת לדרך....
תודה תודה ענקית לך...
על הנועם, האכפתיות ועל כל מפגש שעבר לי בלמידה והנאה...

עדי ענטבי

24.2.16

היי נועה,

ממה אתחיל, מציפייה למצוא מענה לכל הבעיות הקשורות לילדה האישית שלי. זאת הייתה התחלה מבטיחה ללכת לקורס בהדרכתך. במיומנות מקצועיות נתת לי הרבה חומר למחשבה, ובטח לא שלפת מהמותן אף תשובה לבעיות שצצו בכל מפגש ומפגש. העשרת אותנו בתכנים הנוגעים להורות נכונה ואף הקדשת לנו מזמנך לפני המפגש או אחריו.
יש להוסיף שחוויית הלמידה בקבוצה היא מדהימה!!!!!!! הדינמיקה בין האנשים להבין שלא רק אני בתוך הסירה הזאת,וזקוקה לחבל להחלץ ממנה. לקחתי את המושכות בידיים ועכשיו אני הרבה יותר רגועה בתור אמא לשני ילדים קטנים.

תודה שוב על הכל הייתה לי חוויה מדהימה למדתי המון. מיכל אמא לגל ואור

19.01.2016

נועה היקרה,

נפלה בחלקי ההזדמנות לקחת חלק בסדנת הורות בהנחייתך, ואני מודה ושמחה על השתתפותי בה.
הרצאותייך המרתקות חידדו אצלי ניואנסים חשובים באופן ההתנהלות עם ילדיי ובמערכת היחסים שלי איתם והצלחתי למצוא בהן הרבה טיפים, לכאורה קטנים, אך משני מציאות (ממש כך !).
נוכחותך הנעימה בעלת הנימה האישית והחמה היתה מורגשת לא רק בשיחות עמך "אחד על אחד", אלא לא פחות מכך, גם במסגרת האינטראקציה הערה שיצרת בין המשתתפים.
בהרצאותייך נתת במה לאנשים להתבטא מעולמם הפרטי, אך יחד עם זאת, כשעלה הצורך הצלחת "לחתוך" ביעילות (אך בנעימות) על מנת שלא לסטות מהנושא המרכזי ומהתכנים המשותפים לכולם.
ידעת להביע רגישות והזדהות עם מצבים שונים שהציגו בפניך המשתתפים, אך בה בעת לא נרתעת מ"להציב מראה" בפניהם, הגם שלא תמיד שיקפה מציאות "נוחה".
לא נותר לי אלא להודות לך על חוויה מהנה, חשובה ומלמדת, שאמליץ עליה בפה מלא לכל אחד ואחת !


בברכה ובהערכה רבה
לירון סוקוליש

22 פברואר 2016

נועה יקרה,

נכנסתי אל סדנת ההורות ברגשות מעורבים. ככל הורה, עמדתי מול קשיים של הורות לילדה בת שלוש פלוס. בנוסף, הגעתי אלייך בתקופה של מעברים חדים בחיינו.

המקום הרך, המקבל ללא שיפוט, המלמד לראות דברים מצדו של הפעוט ומחזק אינסטינקטים אימהיים גבר על הפחד לשתף בקבוצה בה חלק מההורים מוכרים לי.

הכלים המעשיים בדרך להפיכה לאם שתמיד חלמתי להיות ולהתמודדות כמעט קשה מנשוא מול גרוש שאינו משתף פעולה היו שווים את החשיפה.

עדיין ארוכה הדרך ובשל כך בשמחה, למרות מיעוט בזמן פנוי, הצטרפתי לסדנת ההמשך.

מודה לך, באהבה רבה, על הכלים להתמודדות וההבנה הפנימית אליה עזרת לי להגיע.

בדרך להקמת הקירות המחבקים שלי...

תודה.

טליה זלוטניק

31/01/2016


נועה היקרה שלום,
ברצוני להעלות על הכתב מספר מילים כדי שהקוראים יוכלו להבין ולו במעט את המשמעות הרבה שאני ובעלי מייחסים למפגשי ההורות עם נועה .
המפגש הראשון עם נועה היה קסם, גיליתי בה אדם עם יכולת הקשבה לזולת, עם רגישות, עם ידע רב, עם כלים מגוונים ועם הבנה עצומה להורים לילדים בגיל ילדינו. נועה ידעה בדיוק את נקודות התורפה שלנו כהורים והיה כ"כ כיף ומעצים לשתף אותה בחוויות הפרטיות שלנו ולקבל ממנה מענה כנה ומעשי.
אז כפי שניתן להבין אני ובעלי הגענו יחד למפגשים ובשבילי, כאמא צעירה שנמצאת בתוך מרוץ החיים (ילדה בת שלוש וקצת וילדה בת שנה וקצת) מפגשים אלו היו זמן איכות בכמה מובנים:
1. זמן מחוץ לבית עם הבעל ללא הילדות.
2. מפגש חברתי עם הורים כמונו.
3. הזדמנות פז "ליישר קו" עם הבעל בנושאי הורות וחינוך.
הנקודה השלישית לעיל היא הנקודה המשמעותית ביותר ובעלת הערך המוסף העיקרי שניתן לנו כזוג הורים צעירים שרוצים להעניק לבנות את הכלים הטובים ביותר להתמודד עם החיים.
עצם הדיון, עצם השיח, עצם ההקשבה לכל הנושאים עליהם שוחחנו במפגשים גרמו להעלאת המודעות שלנו כהורים אשר אלמלא המפגשים היינו אולי מפספסים אותם או לא מתייחסים אליהם כפי שרצוי.
על כן אני מאוד שמחה שנתנה לי ההזדמנות להכיר את נועה לעבור את הסדנה הזו שתרמה לי, לנו הרבה מעל המצופה.
ורד ועודד

‏פברואר 2016
נועה היקרה,
גם בחלוף כחודשיים מהסדנא עדיין נותרו בי הרשמים שהוטמעו בי באופן חזק ביותר. במיוחד נוכחת בי תחושת השייכות שהענקת לי ולכל אחד מחברי הקבוצה והבסיס הבטוח לבטא בו את מחשבותינו, חששותינו ותסכולנו יחד עם רגעים שמחים וגאוות קטנות על ילדנו הרכים.
אני רוצה להודות לך על כל אלה ועל המסרים החשובים שקיבלתי ממך. מידי פעם, מבליחות למול עיני האמירות החשובות שלך אותן אני מנסה ליישם כמו הדיבור בגובה העיניים והמשפט שמנגנן לי תמידית בראש ואני אומרת אותו לבן זוגי שלצערי לא השתתף בסדנא: "שימו ספוט על היש"!
אז נועה יקרה, ברצוני להודות לך ולומר לך שזכית לעסוק במקצוע שיש בו השפעה על החשוב ביותר לאנושות- דורות ההמשך ולהעניק רוגע, נחמה, עידוד ואושר לעוד ועוד בתים בישראל. יישר כח, הילה.

‏28–ינואר–16

אני אימא, אימא שמגדירה את עצמה כאימא טובה, אימא שיודעת להציב גבולות, אימא שמדברת בגובהה העיניים עם ילדיה, אימא שיודעת לצחוק ולבכות, לחבק, ללטף, אימא.
אני אימא עם תואר ראשון בפסיכולוגיה, אימא שלומדת לתואר שני בחינוך, אימא שלומדת לתעודת הוראה, אימא שעובדת במשרה מלאה, אימא שלמדה באוניברסיטה של החיים.
אבל אני אימא, אימא שבלידת בנה הבכור נולדו גם איתו רגשות האשמה, אימא שמגיעה כמעט כול יום לצומת דרכים חדשה בגידול הילדים, אימא שתמיד עולות לה השאלות מה הכי נכון, מה הכי כדאי.
אימא ששואלת את עצמה את שאלת מיליון הדולר והיא לא "איך אני עושה את ילדי למאושרים באדם" , אלא איך אני מעצבת את ילדי שיהיו בני אדם טובים ומצליחים וכמובן מאושרים.
מהמקום הזה הגעתי לסדנת הורים.
לא באתי לסדנא כי אני חושבת שאני אימא לא טובה אלא ההפך כי אני רוצה להיות טובה יותר, כי " דברים שרואים מכאן לא רואים משם " כי לא תמיד "הדשא של השכן ירוק יותר " וכי מכל מלמדי השכלתי. כן ,כן משפטים שנשמעים כמו קלישאות. אבל אם הפכו לקלישאות כנראה שזה לא סתם.
הגעתי לסדנת הורים כשלושה שבועות אחרי לידת ביתי השלישית, יותר נכון להגיד שהגעתי לסדנא ביחד עם ביתי השלישית, עטופה במנשא בד. וכל איש או אישה שראו אותי או שמעו שאני הולכת כמעט פה אחד שאלו אותי אם אני נורמלית ? ולמה דווקא עכשיו רגע אחרי הלידה במקום לשכב בבית (אחרי קיסרי) אני בוחרת לבוא לסדנת הורים. כולם פרט לאחת, כולם פרט למנחה של הסדנא שידעה את מה שאני הבנתי שדווקא עכשיו זה הזמן הכי נכון לבוא לסדנא. לקבל חיזוק על מה שכבר עשיתי כהורה, להבין היכן טעיתי לפתוח את עיני מחדש הרי כל ילד שנוסף למשפה מביא אתו קשיים חדשים, שאלות חדשות. באתי לסדנא כי אני רוצה להמשיך ללמוד להיות הורה טוב וכי אני רוצה שהילדים שלי שאני מגדלת יהיו בני אדם טובים. נועה קיבלה אותי בחיוך שווה לב שמיד ידעתי שמקומי כאן. לא באתי למצוא תשובות, הסדנא לא באה לתת לנו תשובות הסדנא באה לתת לנו כלים לבנות את הדרך שאנחנו כהורים רוצים לבנות. שעתיים בשבוע שבה אני שמה את הכול בצד, עוצרת את מירוץ החיים ויושבת ושומעת אותה, את ההורים שמסביבי, מקבלת את הכלים שמתאימים לי, והולכת הביתה לסלול את המסלולים שלי. את מסלול החיים של הילדים שלי.
איילת אזולאי

 

לכבוד:
גב' נועה מורג סלע
המרכז להורות ישראלית

נועה היקרה,

אמרו חכמינו:

"מקצת משבחו של אדם בפניו וכולו שלא בפניו"

הברכה לך אינה מליצה לשם כבוד, כי אם הערכה תמורת עמל, שקידה, מקוריות, ותוצאה, ורק אדם המזדהה עם תפקידו, יכול להגיע לרמת ביצוע הזוכה להערכת כל המכרים, היודעים והמבינים, את גודל התפקיד, והאחריות הכרוכה בביצועו.

במפגשי ההורים העלינו התמודדויות מהשטח וקיבלנו מענה הולם. חיבקת, הקשבת, למדת הבנת את הילדים ויתרה מכך, את ההורים. לימדת ערכים, דרך ארץ, סבלנות וסובלנות, העשרת אותנו בתכנים ובנושאים רבים ומגוונים וסיפקת לנו המון חומר למחשבה. עודדת את הסקרנות וטיפחת בקרב הקבוצה את ההנאה שיש בחקר וגילוי.

תודה על אינסוף רעיונות מדהימים שבאו לידי ביטוי בפעילויות מגוונות.

תודה על הפתיחות, על אוזן הקשבת, על ההכוונה, ההדרכה והתמיכה שעבורנו ההורים מהווים המון כוח ואוויר לנשימה. כמו כן, תודה על הזמן שהשקעת במשלוח מיילים אלינו ההורים הכוללים סיכומי מפגשים, ציטטות ועוד צידה לדרך. ידעת לשתף אותנו בטוב וברע, תמיד עזרת בפתרון בעיות ברגישות ואכפתיות מיוחדת המתאימה לכל ילד וילד.

ת ו ד ה על המסירות התמידית שלך.

מאחלת לך המשך עשייה ברוכה ומשמעותית והמשך שיתוף פעולה.


בהערכה והוקרה,

אביטל דרורי

שלום רב,
בתור הורה לילד בן שנה וחצי אני מכיר היטב את התחושות והקשיים המלווים הורים צעירים. בחודשים הראשונים בעיקר (אך לא רק) כולנו מנסים להשתלט על האתגר העצום של גידול וחינוך ילד ושילוב כל זה עם העבודה, המשפחה, החברים אהה כן והזוגיות שלנו. במלחמת ההישרדות הזו למעטים מאתנו, אם בכלל, יש את הזמן להסתכל קדימה ולחשוב כיצד המעשים שלנו היום משפיעים עלינו ועל ילדנו.
הסדנה של נועה נותנת את ההזדמנות הזו לעצור לרגע מהמירוץ ולנסות לנסח חזון איפה אנחנו רוצים להיות וכיצד מגיעים לשם גם בתור הורים וגם בתור בני זוג. אודה שבהתחלה היו לי התנגדויות ללכת למסגרת כזו הרי כל ילד הוא עולם בפני עצמו ולכל הורה יש השקפת עולם ייחודית (וכן ראיתי את הפרק ברמזור) ולכן המחשבה שמישהו יתן לי הנחיות לגידול נכון כאילו מדובר במתכון ולא בבן אדם נראו לי מופרכות. על אחת כמה וכמה לא משכה אותי המחשבה לעבור את התהליך הזה בקבוצה יחד עם זרים.
בדיעבד אני יכול להגיד שהקורס נתן לי המון חומר למחשבה, נועה היא מנחה מאוד מוכשרת וקשובה אשר לא יורה פתרונות להורים המבולבלים אלא סייעה לנו למצוא את הדרך שלנו להתמודות עם הבעיות שעולות בחיי היום יום והכלים לראות מה ההשפעות של החלטות אלו. חשוב לי להדגיש שבניגוד למה שחשבתי קודם אין כאן תשובות מוחלטות ומי שמחפש להיות הורה טוב אחר מפגש או שניים זה לא המקום עבורו לדעתי לפחות. עבורי הסדנה הייתה תהליך מתמשך ולא מבצע נקודתי, בדומה לטיפול שבו מאוררים חוויות ומקבלים כלים ותובנות כך למדתי מנועה ומשאר ההורים בכל מפגש. למרות הסתייגותי הראשונית מלהשתף ולשתף במסגרת עם זרים במשך הסדנא אנחנו ההורים גדלנו יחד ואף התגבשנו והם סייעו לנו גם בקשיים ששיתפנו לא פחות מנועה (אתם יודעים מה אומרים על צרת רבים).
אני מאמין שסדנא זו בכלל ונועה בפרט מהווה הזדמנות נהדרת לכל מי שמוכן להשקיע קצת היום בשביל העתיד של המשפחה שלו.
יוני ברעם

נועה יקרה,

לפני שנולדו הקטנטנים האהובים שלנו, חשבתי לעצמי מה כל כך קשה, למה אנשים מתעסקים כל כך הרבה בחינוך ילדים ומה כל כך מסובך לאימא הזו שהילד בן השנתיים נמרח לה על הרצפה בקניון?! למה היא לא מצליחה להשתלט עליו?

לי זה לא יקרה! אצלי הם יהיו כמו חיילים, יקשיבו לכל מילה שתצא לי מהפה ויחד עם זאת הם יגדלו להיות ילדים נהדרים עם בטחון עצמי, עצמאיים ומוצלחים.

כך חשבתי אז בנאיביות....

ואז הם הגיעו וביום בהיר אחד כל מה שחשבתי נמחק כלא היה.

פתאום, אני הייתי האמא חסרת האונים שהקטנצ'יק שלה נמרח על רצפת הקניון. הסתכלתי ימינה שמאלה שאף אחד מסביבי לא רואה ואומר לעצמו "מי זו האמא הנוראית הזו" ובבושת פנים הרמתי אותו ונמלטתי חזרה הביתה לעוד מיליון מטלות שלא נגמרות.

זו רק הייתה ההתחלה שהוא תכנן לי הקטנצ'יק הזה - הוא בכה כל הדרך הביתה, לא רצה לאכול את ארוחת הערב שהכנתי לו וסירב בתוקף להתקלח שלא לדבר

על לישון....

כל ניסיון שלי להפסיק את מסע האימה הזה לא צלח וכך צנחתי על הספה בסלון בשעה 21:00 בלילה מותשת ממש כמו אחרי מלחמה. והוא בסך הכל בן

שנתיים.....

ואז יום אחד, כשבכיתי על מר גורלי בפני חברה שבאורח פלא הבעיות שלה דומות להפליא, היא אמרה לי "את יודעת אפשר ללמוד את זה - זה לא חייב להראות כך". חשבתי שהיא מתכוונת לאותן תוכניות ריאלטי בהן מאוד קל לשפוט את המשתתפים מבלי לתת פיתרון אמיתי וביטלתי זאת בזלזול - "נו מה, את חושבת שזה מה שיש לי לעשות אחרי כל היום הזה, תני לי לרבוץ מול הטלוויזיה זה בטוח ישפר את הרגשתי".
ואז סתם במקרה, כי היא ממש התעקשה, באתי רק לנסות ורק לשמוע ורק כי זה לא יכול להזיק...ונשארתי עד הסוף ואפילו פעמים.
בפעם השנייה סחבתי אחרי גם את בן זוגי (וזה ממש לא היה קל).

ואכן גיליתי שזה לא חייב להיות כך. לא אשקר ואומר שאני לא צונחת מותשת מול הטלוויזיה לאחר שהמתוקים שלי נרדמים, אבל עכשיו, אני לפחות יודעת שכל בסדר
ושאני כמו כולם. אני יודעת איך להתמודד עם כל הטירוף הזה, על מה להתעקש ועל מה לא ובעיקר לא להיבהל ולהבין שהתפקיד שלהם לנסות אותי והתפקיד שלי זה להכין אותם לחיים, להציב להם גבולות, להקשיב לצרכים שלהם ולא למה אני חושבת שהצרכים שלהם, להכיל אותם לעודד ולחזק במקום לצעוק שנמאס לי ולהיות בטוחה שהם עושים לי דווקא!!!!

אז נועה - בזכותך ובזכות "חוג ההורים" אני מרגישה בשלה יותר, הורה טוב יותר ובעיקר והכי חשוב בעיני - מודעת יותר וקשובה יותר.

אני סבורה שכל הורה חייב לעבור את סדרת המפגשים הקצרה הזו, אנו לומדים ומקבלים הוראות הפעלה לכל מכשיר פשוט שאנו רוכשים ולדבר החשוב ביותר בחיינו - הילדים שלנו, אנו מגיעים מבלי לקבל כל הסבר איך או מה לעשות. מדהים לגלות עד כמה זה הכרחי וכמה משנה חיים זה.

אז שוב תודה לך נועה שאפשרת לי להיות הורה מודע וטוב יותר.


מורן טרבלסי, עו"ד

לנועה היקרה,
לקח לי קצת זמן לנסח את המכתב והמילים לגבי הסדנא. לאחר כחודשיים מסיומה אני יכולה להגיד שהתכנים שהועברו עדיין מהדהדים ומורגשים אצלנו בבית ונראה לי שאין משוב טוב יותר מזה. הסדנא בהנחייתך עזרה לי להכניס סדר לאופן ההתנהלות שלנו כלפי אביתר, או לפחות עזרה להמשיג דברים שכבר ידענו. אני חושבת שהבנה כזאת של ההורות הנה משמעותית בייחוד כאשר מרגישים שלא נמצאים על המסלול, אז יש לאן לחזור. במהלך הסדנא יכולתי לשאול, להתייעץ, להתבונן על עצמי ללא שיפוטיות, לתקן ולהמשיך הלאה. אני חושבת שבימינו כל הורה חייב לעבור סדנא כזאת, כדי לגדל ילדים בהנאה גדולה יותר וזה עבורי, היה הבונוס הגדול.
תודה על הנחייה, מקצועית, קשובה ואמפטית.
מישל.

הי נועה,
ברצוני לשתף אותך בחוויות שלי מהמפגשים בקורס ההורים שהעברת.
כאמא לשני ילדים שאוהבת לקרוא על הורות ולדבר על זה ארוכות עם חברות ורואה בהורות חלק משמעותי ומרכזי בחיי, החשש העיקרי שלי היה שהקורס לא יוסיף לי מעבר לדברים שכבר קראתי בספרים והתעניינתי בכוחות עצמי.
וכך התחיל לו הקורס שהתגלה בראש ובראשונה כמקום שיש בו אוזן קשבת, מקום שאפשר קצת לספר על התסכולים ולשמוע סיפורים דומים או שונים משל עצמי ולקבל פרספקטיבות שונות על מצבים. הדינמיקה הקבוצתית היתה מאוד חשובה והרגשתי שאני לומדת מחברי הקבוצה ושגם הם יכולים ללמוד ממני- חוויה שהיתה מהנה ומיוחדת.
שמתי לב למשהו במהלך הקורס שבהתחלה קצת הרגיז אותי אבל אח"כ התגלה כתובנה מאוד חשובה: כל פעם שהצגנו בפניך מקרה, היתה מעין ציפייה שפשוט תגידי לנו מה לעשות, אבל אף פעם לא הצלחנו לחלץ ממך באמת מה לעשות, התשובה בעצם היתה להשתמש בעקרונות שלמדנו, לחזור לבסיס ובהתאם לערכים שלנו, לעצמנו ולילד הייחודי שלנו לתפור את התשובה. כל פעם שאלת שאלות מכוונות וניסית לחלץ את התשובה שנמצאת בתוכנו. זכורה לי פעם את שממש התעקשתי אתך על איזה גבול שאני מתקשה לאכוף ואת אחרי זמן מה אמרת: אולי את צריכה לבדוק את האפשרות של לוותר על הגבול הזה- אופציה שאפילו לא עברה לי בראש עד אותו הרגע- אז הראש שלי נפתח עוד קצת.
חשבתי שאני רוצה קורס פרקטי שבו נותנים לי כלים ליום יום אבל גיליתי שאין דבר כזה, ומה שבאמת חשוב זה כלים לחשיבה נכונה, ידע על מה מניע אותנו כאנשים ומה מניע את הילדים שלנו- וזה מה שהקורס נותן.
הבנתי שאנחנו צריכים לאפשר לילדים שלנו את מה שאנחנו רוצים יותר מכל עבור עצמנו- לקבל אותם כפי שהם ולאפשר להם להיות מי שהם. אמנם באנו לדבר על הילדים אבל חלק מהתובנות היו עבור הילד שבתוכנו, גם לו צריך לאפשר וגם אותו צריך להכיל.
הקורס היה מעורר חשיבה ואני לוקחת את העקרונות שלו לחיים שלי כאמא וכבן אדם.

המון תודה על החוויה, על הזמינות , על היחס הנעים והמרגיע,

בהערכה רבה,
קארן אדומי

אני אישית הגעתי בנקודה שהייתי בתוך מערבולת
השגרה ... זה שהייתי עם שני ילדים קטנטנים עם הפרש לא רב אחד מהשני הריצות מהעבודה לבית לטיפולים ....
ועכשיו יש לי מתבגר בבית לא רק ילד הגדול שלי ,זה כבר התבגרות לפני חטיבה הלחץ הלימודי החברתי .... זה כבר התנהלות אחרת פתאום זה מצריך ממני דברים אחרים זה תפס אותי לא כל כך מוכנה, לא כל כך יודעת בדיוק אייך לגשת מה לעשות אייך להתמודד ?

ואז פתאום הציעו לי להשתתף בסדנת הורים דרך בית הספר מענית בה"ס שבו הילד שלי לומד .
זהו הדבר הכי טוב שעשיתי לעצמי בשנים האחרונות .

1-הכרתי מדריכה מדהימה עם חוכמה ניסיון ותובנות לגבי החיים הילדים השגרה ההתמודדות
כל כך הרבה כלים היא נתנה בידינו , להתמודד עם נושא לא פשוט בכלל .

2- היה לי כל כך נעים להגיע למפגשים, למרות הקושי הרב לצאת בערב לעזוב ילדים קטנים זה מאוד קשה ,אך למדתי שאפשרי והשמיים לא נפלו .
האווירה שם הייתה קסומה, כל כך מעניינת ,כל כך מגרה אינטלקטואלית את הראש .גם לשמוע חוות דעת של הורים אחרים, אייך הם ניגשים לטפל במקרים, נועה נתנה לכל אחד במה להביע את דעתו ,להגיד מה גישתו היא תיקנה והציעה פתרונות נוספים
היא שיתפה אותנו ברמה אישית שזה בכלל היה מדהים כל כך כי אני בכל אופן ראיתי מהצד את נועה כאישה מושלמת ואימא מושלמת הרי בן אדם עם ידע כול כך רב לא ייתכן שיהיה פחות ממושלם ואז גם היא סיפרה שגם היא טעתה וגם היא לא ידעה להתמודד והרי משם אנחנו למדים וצוברים ניסיון וזה בכלל נתן לי ביטחון .
אני זוכרת משהו מדהים שהיא אמרה שמותר לנו לומר אין לנו כוח אנחנו עייפות מותר לנו להראות גם את זה אפילו לילדינו , מותר לנו לשתף להיעזר בילדים, בבעל בתור אישה ואימא שעושה בבית הכול לבד
ללא עזרה כמעט בכלל, זה היה בשבילי מהפך מדהים בבית .
למדתי גם אצל נועה לראות את המשפחה שלי מהצד , שישבתי ושמעתי כל מיני סיטואציות , דווקא הייתי די גאה בי ובבעלי על מה שבנינו בביתנו שלנו .
וזה גם דבר גדול בעיני כי תמיד אנחנו עם ביקורת עצמית ולא רואים את הטוב רואים בעיקר את הרע בעצמנו , ונועה לימדה אותי גם את זה .

שמחה שהגעתי לשם שמחה שהכרתי את נועה המדהימה
משתמשת בעצותיה כל יום ביומו , משתמשת בכלים שהיא נתנה לי ,לכל דבר שקורה
ומנסה בכל סיטואציה לחשוב , איך נועה הייתה רואה ופותרת זאת ?
מה שנותר לי זה לחכות בצימאון רב לסדנא הבאה .

קמליה אבו

קמליה אבו

הגעתי לסדנא עם בן הזוג שלי. אנחנו הורים לבת (5.5) ובן (2). קשה לומר שהיו לנו בעיות מיוחדות עם הילדים, פשוט קפצנו על ההזדמנות שנפתחה קבוצה בגן של הבן, קרוב לבית. בכל מפגש הרגשנו שאנחנו נתרמים, ושההורות שלנו משתפרת. גם האווירה היתה נעימה, פתוחה וחברית. הרגשנו שאפילו תרמנו מהניסיון שלנו להורים האחרים.
מתוך הסדנא למדתי על עצמי שאימצתי הרגלים של יעילות בהורות, והם באו על חשבון שיתוף הילדים בכל מיני פעילויות. השפה המשותפת שאנחנו משתמשים בה עכשיו, תורמת לילדים. אני חושבת שלכל הורה כדאי להשתתף בסדנא כזו, ולרכוש מיומנויות שישפרו את האינטראקציה שלו עם הילדים.
אז תודה לך נועה, על התהליך ועל התוצאות.
עפרה בר.

נועה:
תודה רבה על סדנת הורות מדהימה
למדתי ממך המון הרוגע והשלווה שלך העבירו את המפגשים בצורה שלווה הנושאים היו עניניים ובעלי תוכן. היה לי העונג להשתתף בסדנה ומקווה שנצליח להמשיך את הסדנה לעוד מפגשים
תודה תודה תודה
אני הגעתי לסדנה כדי ללמוד ולקבל דרכים וכלים להתמודד עם ילדיי בסיטואציות שונות שאנו חווים ביום יום
הסדנה נתנה לי כח וצורך להגיע שוב ושוב ללמוד ולהשכיל עוד ועוד.
העברת השיעורים בזכותך היתה בצורה פשוטה עניינית וסוחפת עד שהזמן של השיעור נגמר ותמיד רצינו עוד קצת
הרגשתי שעברתי סוג של תהליך אישי פנימי ביני לבין עצמי, זוגי יחד עם בעלי בשיתוף פעולה למטרת השגת הדברים וההתמודדות יחד להגיע לתוצאה טובה.
שיתוף הפעולה עם הילדים נתן לי להתגבר על הרבה דברים לדעת להקשיב יותר ולהתנצל כשצריך כי לא תמיד אנחנו ההורים צודקים, להעמיד את הילדים במצבי בחירה פשוט לתת להם את הכח בידיהם שהופך אותם לעצמאיים ובעלי ביטחון עצמי פשוט להיות אחראים ובוגרים למרות שהם ילדים.
היום בסוף הסדנה אני מסתכלת אחורה ורואה שעשיתי דרך, העברתי לילדיי ביטחון, חוזק ועצמאות. בשיתוף פעולה עם בעלי כיום אנו יודעים שיחד ובצורה הנכונה ובהתמדה אנחנו נצליח להגיע למטרה.
כיום אני בטוחה בעצמי יותר ויודעת שאני בדרך הנכונה לעשייה נכונה עם משפחתי ואני חושבת שמצאתי את הנחלה שלי בבית הפרטי החדש שלנו עם המשפחה המקסימה שלי....

יוכי סוקר

לנועה היקרה

רציתי להודות לך על סדנא מעצימה ופורה בה זכיתי להיות שותפה.

הסדנא העניקה לי כלים רבים להתמודדות בכל מיני סיטואציות בחיי היום יום

הן עם הבנות שלי ,בעבודה ואפילו בזוגיות.

מצאתי את עצמי משתמשת באחד מהכלים,תיאום ציפיות מול המנהלת שלי והבנתי כמה זה חשוב לא רק עם הבנות

שלי אלא בכלל בחיים .וזה ממש עובד!

הסדנא גרמה לי לראות את מה שעובר על הילד מנקודת מבטו שלו שזה מבחינתי דבר עצום.

בנוסף אני רוצה להודות לך על האופן בו הועברה הסדנה על הסדר, העיניין וההיתייחסות שלך לכל פרט ופרט ולכל

תודה על הסבלנות וההקשבה לכל שאלה גם במהלך הסדנה וגם לאחריה .

נועה את ממש מעניקה הרגשה נוחה, מקבלת ונעימה ומאד כייף לפנות אלייך.

אין ספק שחל בי שינויי בכל הקשור להורות שלי ובכלל בחיי.

תודה ענקית (-:

היי נועה ,
מאוד נהניתי בסדנאות ובשיתוף הפעולה עם הקבוצה .ובמיוחד את נועה שהצלחת להעביר כל מפגש וקלעת בול על הבעיות שיש לנו עם הילדים .אז בכייף מגיע לך ולקבוצה.
כשהגעתי למפגש הראשון אמרתי לעצמי שאני אבוא לשמוע ולראות אם זה מתאים לי. כי אנחנו משפחה שמשתפים אחד את השני . עושים פעילויות ביחד . ותמיד עושים מאמצים שנהיה עם כל ילד .ותמיד מלמדים לא רק לקבל אלא גם לתת.
כשהתחילו המפגשים ,נמשכתי לכל מפגש ולא הייתי מוכנה להפסיד אף מפגש . רק מפגש אחד הייתי חסרה ונועה השלימה לי את החסר.
קיבלתי בסדנא את הכלים ממש איך להתמודד עם דברים . פעם הייתי פועלת ומגיבה אחרת , היום לפי הכללים והדוגמאות שנועה העבירה לנו אני מצליחה ליישם פשוט בצורה יותר טובה .ועכשיו אני יותר מקשיבה לפני שישר מגיבה.
ממליצה לכל אחד לעבור את הסדנא , ואני מאוד מקווה שיהיה המשך לסדנא.
נועה המוןןןן תודות על ההקשבה ועל העזרה שנתת לי,
מאחלת לך שתמיד תצליחי בכל אשר תעשי .
בהמון תודות קרן יוסף

בהמון תודות קרן יוסף

לנועה מורג סלע,

השתתפנו בסדנת הורים של אדלר עם המנחה נועה מורג סלע, הגענו ממקום שבו רצינו לבנות דרך משותפת בה נוביל את משפחתנו ולפיה נגדל את בנותינו.
עברנו תהליך מצמיח בסדנה וקיבלנו כלים מועילים וישימים על מנת לממש את החזון ההורי שלנו והשאיפה שלנו היא לשמור על מטרת העל שלנו להיות משפחה מאושרת שמחה ומלוכדת שבה כל אחד מממש את הפוטנציאל שבו מכיר ומוקיר בערכו לעצמו ולמשפחה.

רצינו להודות לך נועה על הידע, הכלים, יכולת ההכלה, ההשקעה והרגישות.

אבי, פרח, יהלי ונגה לוי

נועה היקרה,
לפני עשרה מפגשים פגשנו בך לראשונה .....
עם המון הכלה, אהבה ונכונות אדירה הצלחת לגעת במעמקי ליבנו ולעורר את הרגש והחמלה.
ולהעלות למודעות את אשר ידענו אך פרח מתוכנו .....
כמכחול ביד הצייר ציירת לנו את הדרך הנכונה לגידול ילדינו באושר ,אהבה, חדורי בטחון, מוטיבציה והצלחה.

את עושה עבודת קדוש ועל כך תודתינו הגדולה
תודה על היושר והפתיחות
תודה שעזרת לנו גם כשהיה קשה
ושמחת בשמחתנו כשהצלחנו במה שלימדת אותנו
מאחלים לך הצלחה ואושר

הורי בית הספר מענית , רמלה

נועה היקרה,
ברצוני להודות לך על סדנת ההורים בהנחייתך שבה לקחתי חלק. הסדנה נגעה בתחומים השונים המלווים את ההורים בחינוך הילדים. כל מפגש עסק בנושא אחר שהיה מאוד רלוונטי ומשמעותי. הצלחת בעשרה מפגשים בלבד להעביר לנו מידע וידע רב – מצד אחד הכנת תיאוריות ומצד שני דוגמאות מחיי היום יום.
כמעט כל זוג צעיר שאני מכירה הלך והקדיש זמן לעשות קורס הכנה ללידה, להתכונן אל הלא נודע ההיריון ורגע הלידה. אך רגע הלידה הוא קצר וזמני ועובר. ההורים נשארים לטפל בילדים ולהתמודד באופן יומיומי עם קשיים רבים, שאלות, תהיות, תסכולים. לרוב קשה למצוא מענה לכל הבעיות המציפות אותנו ואנו נותרים לבד עם הקשיים. בקבוצת ההורים פתחת לנו את המקום בו ניתן לקבל מענה על הקשיים והתסכולים, לראות שאנחנו לא לבד והקשיים הם אוניברסליים. ובעיקר בעיקר הקורס העלה למודעות שלי את ההכרה בכך שניתן לשנות, ניתן לשפר, ישנן דרכים שונות להתמודד. והכי חשוב, לקחת את השליטה לידיים שלי, כשאני מציבה לעצמי את המטרות שלי בחינוך ילדי ורואה אותן לנגד עיני ומובילה להגשמתן, במקום שהחיים יובילו אותי.

אני מודה לך על חוויה מעשירה זו, על כך שהראית לי שיש לי את היכולות להיות אמא טובה ולהמשיך ולהשתפר תמיד. הלוואי וכל ההורים היו הולכים לקורס שכזה!!!

בהערכה רבה,
רעות

לנועה היקרה,


רציתי קודם כל לומר לך תודה, תודה גדולה על התרומה הרבה שקיבלתי במהלך סדנת ההורים שעברתי.
החיוך , השלווה וההחלטיות שמוקרנת ממך השרתה עליי תחושת נינוחות וביטחון לאורך כל שעות פעילותי בבית עם הילדים.
במין קלילות שמתאימה לך נתת לי ולחברותי לקבוצה את התחושה שאת הסופר נני האמיתית . בכל רגע נתון של דילמה תעמדי עם המזוודה ותכנסי דרך הדלת.
הרי בכל המפגשים שלנו( 10 שעברו כל כך מהר) הרגשתי שכנראה ביקרת אצלי בבית , כבר יודעת לזהות בעיה ,תגובה וכמובן לתת דרך להתמודדות.
השעורים שהעברת היו מלאי תוכן וגם מעיניינים , במיוחד הפעילויות שיצרת עבורנו היו כל כך מהנות אך חשוב מזה, מלמדות.
נתת לי אפשרות להתחבר לעצמי, לראות בעיניים של ילדה ומצד שני להבין את החשיבות העצומה שלי היום כהורה וכמה חשובה הסמכותיות.
כמו שאמרת הבנה עמוקה של מושגים כמו הזדהות ואמפתיה.
אני מרגישה היום שיצאתי מהסדנא מחוזקת מבינה ומשלימה,הכי מצחיק שלא תמיד מדובר רק בילדים אלא גם באנשים הכי קרובים אלינו בני זוג ומשפחה.
לדעתי סדנאות כאלה צריכות להיות מחוייבות בחוק להורים מתחילים, הרי הילדים שלנו הם עולמנו, מפעלנו ופועלינו.
הם המחר, המינימום שלנו כהורים לפחות לדאוג לקבל מעט" מהוראות ההפעלה " המורכבת הזאת.
אז לסיכום ,תודה נועה שהפכת את כל התורה המורכבת הזאת, קריאה ותורגמת להפליא להורה הפשוט.

בהערכה רבה

עינת אלישר
________________________________________

נועה יקרה,
ברצוני להודות לך על סדנת ההורים מעניינת ומעוררת חשיבה אותה חשפת בפנינו באהבה רבה ובה, לעונג היה לי, לקחתי חלק. כאחת שלמדה במסגרות רבות את משנתם של אדלר ודרייקורס מצאתי בסדנה מקום לרענון והעשרה לתחומים שלפעמים, למרות הידע וההתנסות, שוחקים מסיבות כאלה ואחרות. מכל מפגש לקחתי משהו שהיה מאוד רלוונטי ומשמעותי עבורי.
אנו רואים את הצד של הילד אלא רק את שלנו. זהו המקום לרענן תמיד את הרעיון שבו יש מקום לשמוע ולהקשיב לפרשנות של הילד את האירועים וללמוד ממנו איך הוא רואה את האירוע מנקודת מבט שלו. עד כמה שקיים תסכול רב בהורות , הסיפוק הוא עצום ורב ולכך אין מחיר. בקבוצה נתת לנו במה להעלות את הקשיים שלנו ומצאתי עבורי מקום בקבוצת ההורים להפנמה מחודשת ורעיונות וכלים נוספים להתמודדות עם אותם קשיים / אתגרים.
אני מודה לך על חוויה מעשירה , מפתחת חשיבה, מאתגרת ומעניינת .מודה לך על הרוגע, ההקשבה, האיכפתיות וההכלה של כל אחת מאיתנו.
בהערכה רבה,
סופי

נועה יקרה ,
אני רוצה להודות לך על מפגשים מקסימים שהועברו אלינו באהבה גדולה , מתוך שליחות ענקית , עם המון הומור וחוכמה , תודה על הסבלנות וההקשבה !
בזכות הכלים שקיבלתי במפגשים אני חוללתי שינויים בבית עם שני ילדיי . כמובן שהעבודה עוד רבה , אך היום יש בידי כלים שלא היו לי לפני המפגשים, היום אני מרגישה יותר חזקה עם חזון ברור לאן המשפחה שלי הולכת.
לימדת אותנו לראות את האור והחיובי בכל ילד ולא להתמקד בשלילי ומשם לתת להם לצמוח , אצלנו בבית זה הפך להיות הבסיס והתשתית שעליו אני מוסיפה את כל מה שלמדנו במפגשים.
בכל מפגש למדנו דברים חדשים , ובכל פעם מחדש הבנתי שלא הייתי בכלל בכיוון הנכון, בעזרתך הבנתי מה עלי לעשות ולשנות על מנת שאוכל לתת לילדים סביבה תומכת ובריאה.
מלבד התרומה לילדיי - המפגשים תרמו גם לי ברמה האישית בהמון מובנים.
אני מודה לגננת ששכנעה אותי ללכת למפגשי ההורים, והגעתי להבנה עמוקה כי מפגשי הורים הם חובה לכל הורה !!!!
בכל יום אני נתקלת בדילמות ואני שואלת את עצמי מה נועה הייתה אומרת על זה - ואז אני מיד יודעת איך לפעול . את נמצאת איתי בבית בגידול הילדים תמיד ועל זה אני מודה לך מעמקי נשמתי.
תודה רבה לך על הכול.
בהערכה עמוקה ואהבה גדולה,
מעיין סולומוביץ.

 

נעה היקרה !
ברצוני להודות לך באופן אישי על חוויה ,לימוד והעשרה משמעותית בחינוך הילדים, בבניית משפחתיות וחיבור ובשותפות.זכיתי ללוות איתך את הקבוצה כרכזת וכן כשותפה לתהליך. תוך כדי המפגשים יצאתי לדרך עם כלים משמעותיים שמשמשים אותי עם ילדיי, למדתי הרבה על עצמי ועל דרכי ההתמודדות שלי בחיי האישיים.
לא פעם ריגשת אותי והיית לי שותפה עד דמעות ברגעים פרטיים.
תודה רבה על שזכיתי להיות פעילה ולהכירך


אביה אלחרר- קבוצת הורים רמלה

שלום רב,

שמי דנה, אני הגעתי לסדנא של אדלר בהדרכתה של נועה מורג סלע עקב המלצת הגננת וכי אני אוהבת ללמוד...
יש לי 2 ילדים בני 3 ו 5 לא הייתה לי בעיה מהותית אותה רציתי לפתור אך במשך המפגשים עליתי על כמה טעויות שאני עושה עם ילדיי ותיקנתי לדוגמא: כשהבן השובב שלי היה מטפס והייתי אומרת לו תרד אתה תיפול תרד אתה תיפול ואז כשהיה נופל הייתי אומרת אמרתי לך! בסדנא שיניתי את אמרתי לך ל: אני מצטערת שנפלת מקווה שבפעם הבאה לא תטפס ולא תיפול...זו אמנם דוגמא קטנה אך שינוי דרכי ההתבטאות שלי והקשבה שלי מול ילדיי עשתה הבדל ממש עצום.
מאז שהתחלתי בסדנא אינני מרימה את הקול על ילדיי דבר שהיה קורה באופן יומיומי
כל האוירה בבית הפכה לרגועה סבלנית ומקבלת יותר.
אני לא שופטת את ילדי ולא ממשיכה ועוזרת להם כל פעם שנתקלים בבעיה.
למדתי לתת לילדים את עצמאותם וככה קיבלתי את העצמאות שלי בחזרה.
אני מאוד ממליצה להגיע לסדנא כזוג אני ובעלי הגענו יחד והדבר תרם לנו מאוד גם לזוגיות יש משהו בקבוצה שגורם לך להבין מה הדברים החשובים באמת.
בסופו של דבר אתה מבין שלכולם יש את אותן בעיות בצורה זו או אחרת ויש כח חזק מאוד לקבוצה בפתרון הבעיות.
בנוסף חשוב לי לציין כי למנחת הקבוצה יש משמעות רבה ונועה גרמה לי ליהנות מכל מפגש ומפגש החומר הועבר בצורה עניינית מאוד מובנת ומוחשית מאוד.
אני חושבת שצריך להיות חוק במדינה שכל מי שרוצה להיות הורה חייב לעבור סדנא כזו כי הורה הוא מקצוע חשוב לא פחות מעורך דין או איש תקשורת וכדומה.
ממליצה מכל הלב להרשם לסדנא!!!!!!!!!!!
גם אתם וגם ילדכם תודו על הרגע שנרשמתם!
בהצלחה בהפיכתכם להורים טובים יותר:)
דנה סולמניאן

הנדון: מכתב המלצה לסדנת ההורים הנערכת ע"י נועה מורג סלע – גן "ילדותא"

התחלנו את סדנת ההורים של נועה, קצת לפני שמלאו לבננו שנה, התחלנו בחששות ותהיות האם יש לנו צורך בכך?
בסדנא קיבלנו כלים להתמודד עם מצבים שונים, רכשנו ידע, שמענו חוויות שונות של הורים נוספים, למדנו מהניסיון ומהסיפורים שלהם.
חווינו קבוצה מדהימה והמפגשים בימי שני הפכו להיות חוויה זוגית מפרה עבורנו.
כעת, כשבננו, בן שנה ושמונה חודשים, כבר לא תינוק, אלא פעוט המבטא את עצמו ואת דעותיו והגענו לשלב היישום במצבים מורכבים ושונים, זו נקודת הזמן הטובה להודות לך נועה,

תודה על הכנות וההקשבה, תודה על הפתיחות, החוסר שיפוטיות, תודה על הזמן שהקדשת לשאלות פרטניות מולך לאחר סיום המפגש, תודה על הנועם בהעברת המפגשים, תודה על החיוך וההתעניינות המתמדת, תודה שפיתחת בנו דרך חשיבה וגרמת לנו להסתכל על הדברים בדרך קצת שונה.
וכמובן, שלא אוכל לשכוח, שהתקשרתי אלייך כאשר בננו נפל ונחבל והוצפו בי רגשות של אשמה ,הקשבת, תמכת, ועזרת לי בריפוי ובסילוק הכעסים שהפנתי כלפיי עצמי.
אני ממליצה בחום על הסדנא הזו.
לא כי קיבלנו תשובות לכול השאלות והתהיות , אלא כי בעקבותיה למדנו לגלות סבלנות, קיבלנו כלים להתמודד עם מצבים מורכבים והכי חשוב, פיתחנו חשיבה "אחרת".

בברכה,
זיו ושמרית שורצבלט

אני אם ל3 ילדים מקסימים בגילאים צפופים למדי: 5, 3 ושנה וחצי. בעקבות קשיים יומיומיים ולצורך שיפור הדינמיקה המשפחתית אני החלטתי להשתתף בסדנת הורים. עוד לפני הסדנה כבר שמעתי על מכון אדלר ועל התכנים העיקריים אך היה לי חשוב להתעמק ולהשתפר עוד יותר בהבנתם וישומם בצורה הנכונה.
הקבוצה בה השתתפתי הונחתה על ידי נועה מורג סלע. היא גם קבעה את קצב התקדמות בכל מפגש, את התוכן ואת אווירת הקורס כולו בחוכמה ובשיקול דעת, רגישות וניסיון רב. הסדר של התכנים היה מחושב היטב ואסטראטגי עם טיפוס הדרגתי בהבנת התכנים.
נועה השרתה אווירה של שיתוף פעולה והיתה אוזן קשבת לכולנו וידעה היטב לנווט את המשתתפים בסדנה להבנה והקשבה ושיתוף פעולה גם בדוגמה אישית וגם בתרגילים וניתוחם לצורך הבנה עמוקה של מצבים פסיכולוגים שונים ומציאת פתרונות.
במהלך 10 המפגשים גם רכשנו כלים להתמודד בקשיים יום יומיים בדינמיקה המשפחתית, גם כלים לנתח את מקורן של הרבה תגובות של ילדנו ומשם להגיב בהתאם.

כמו כן הקבוצה התגבשה ולמדנו גם מהחווית אחד של השני.
לדעתי תוכנית זו היא הכרחית לכל הורה, תורמת לאיכות חיים ולהכי חשוב לנו בחיים: משפחתנו.

הלנה מרטינז.

אנחנו שמחים לתאר את החוויה שלנו בסדנא שהנחית:

באנו כהורים "טובים" אך קצת מבולבלים בהקשר להתמודדויות יומיומיות עם נועם שלנו

ויצאנו עם תובנות וכלים מעשיים שבאופן חד משמעי עזרו לנו לשנות את התפיסה ואת ההתייחסות שלנו אל עצמנו כהורים

ובזכות כך לקבל תוצאות שונות בהתנהגות של נועם ובמערכת היחסים שלנו איתו.

אנחנו מודים על כך שהיכרנו אותך ולך על האווירה שיצרת יחד עם ההשקעה מכל הלב בכל

משתתף וגם בנו...

היית סבלנית ,הכלת אותנו והרגשנו שכל שיעור תוכנן בקפדנות והועבר במקצועיות

תודה מכל הלב

איה ורונן בר-אור

מולי ואני (וגם אור..) רוצים להודות לך באופן אישי על הסדנה המעניינת והחווייתית.
לתחושתנו הצלחת במספר מועט יחסית של מפגשים לתמצת תורה רחבת היקף, ולהעביר לנו את העקרונות והערכים המרכזיים.
כפי שבוודאי שמת לב, לא הכל היה "קל לעיכול", ולעתים אף תהינו אם הגישה שהצגת איננה תיאורטית או "אוטופית" מדיי, וניסינו לאתגר אותה בסיטואציות מחיי היום-יום.
מצד אחד הערכנו את זה שהשתדלת להימנע מ"פתרונות בית ספר", ולהתמקד בערכים והעקרונות, ולאפשר לנו להסיק מתוכם את דרכי ההתמודדות המתאימות לכל משפחה.
יחד עם זאת, ולמרות קוצר הזמן של הסדנה, אנחנו מרגישים שהמחשה נוספת של יישום הגישה הייתה מועילה לנו, למשל בדרך של סימולציות/ משחקי תפקידים/ המחשה אחרת
של סיטואציות יום-יומיות.
הסדנה נתנה לנו המון חומר למחשבה, על עצמנו ועל תפקידנו כהורים, ואנו משתדלים ליישם את שלמדנו בחיי היום-יום.
חייבים להודות, שהשיעור על מריבות אחים (למרות שעדיין לא רלוונטי לגבינו) הותיר אותנו קצת מבולבלים- חשנו שגישת "אי-ההתערבות" עומדת בסתירה לעקרונות שנלמדו קודם לכן
למשל, חוקים וגבולות, ערכים שדוגלים בהם בבית..
כמו כן לעניות דעתי (מולי)- למרות רצונך להימנע מביקורת ושיפוטיות כלפי ההורים בסדנה, יש מקום לביקורת בונה במקום שהתנהגות ההורים בדוגמא שמועלית נוגדת את העקרנות שנלמדו.
העקרון בו דבקת ב"לא לשפוט או לבקר את ההורים" בעיני משול להורה שלא שם גבולות וחוקים ברורים או שלא נותן דוגמא אישית..וכן, הגענו לסדנא כדי ללמוד וחלק מהלמידה
זה לקבל ביקורת בונה..וללמוד איך לתת ביקורת בונה לילדך..

באופן כללי, יש תחושה שבעידן הנוכחי הורים מאבדים את הסמכות ההורית - אולי מתוך רצון להתחבר עם ילדיהם/ לפצות על היעדר תשומת לב וכו'- ומתקשים להתמודד מול
לחצים חברתיים/ מסחריים/ טכנולוגיים שסביבנו..כנראה שהחשש הזה מקונן גם בנו.
מאחלים לך הצלחה רבה בפיתוח המרכז להורות ישראלית,

מולי ואדם קרן

כמו שאמרתי בשיעור האחרון, הגעתי לסדנא בתקווה למצוא תשובות לכל הבעיות והקשיים שלנו. חשבתי שאם אספר שהילדים עושים X אקבל תשובה של: במקרה כזה תעשי Y והכל יסתדר.....

אבל..... למדתי שקודם כל צריך להבין למה ילד עושה X ? מה מסתתר מאחורי כל מעשה שלו? ולנסות לפתור את הקושי ולא את התופעה. וזה מאוד קשה. קשה להבין מה קורה אצלו בראש ומהיכן נובעים כל הקשיים. וכשאני מצליחה להבין, אז לפעמים קשה לי לראות שהקושי נובע מדברים שאני אומרת או עושה, ואיך לא שמתי לב לפני כן שהתגובות שלי לא נכונות או לא מדודות, וזה גורם לי רגשות אשם והרגשה שאני אמא לא טובה, וקצת בלבול, כי אם אני מנסה לשנות, אז אני אמא טובה, לא ???

וגם אז קשה לשנות הרגלים ולהתנהג בצורה אחרת ממה שאני רגילה, (ועד היום חשבתי שזו הדרך הנכונה). אז רק בשביל התובנה הזו היה שווה לבוא לסדנא. אני חושבת שיש לי היום יותר כלים להבין ולשנות.
קשה יותר להוציא את התובנות לפועל, אבל אני משתדלת. זה גוזל זמן ואנרגיה ולא תמיד יש לי את הכח הנפשי לעשות שינוי בתוכי כדי להביא לשינוי אצל הילדים. אני עובדת על עצמי להשתנות ומנסה ליישם את מה שלמדנו בסדנא. ייקח לי עוד זמן להשלים את השינוי.
אבל אני מאמינה שהוא יבוא, אם יש מודעות ורצון אז חצי מהעבודה כבר נעשתה. עכשיו נשאר להשלים את החצי השני.....

וזו הזדמנות טובה לומר תודה, על הסבלנות, ההקשבה, העצות הטובות, והכי חשוב, על שגרמת לנו להרגיש בנוח עם עצמנו, כי אנחנו לא שונים, וכולם חולקים את אותן בעיות, ושלימדת אותנו "לשים פרוז'קטור גדול" על הטוב גם אצלנו, ולא רק אצל אחרים.

תודה,
מירב מוסקונה

רצינו לעודד אותך, ובלי לשים תוויות

כי "אצלנו בבית" ההתפתחויות חיוביות:

הילדים קיבלו הזדמנות לבחירה

כי להורים יש חזון ויש מטרה

וכשאנחנו עקביים והכל כל כך ברור

תמיד "נשאר זמן" לקרוא סיפור

אז עכשיו הסבירי אייך הפרידה

היא תוצאה הגיונית שיש בה למידה?

תודה רבה על תובנות משנות חיים, הדרכה מאירת דרך, סבלנות אין קץ לכל סיפור ולכל מילה,
ובעיקר על שהובלת אותנו כקבוצה, למודעות, לחשיבות ולהבנה כיצד להיות הורים טובים יותר, עם חזון, מטרות ויעדים.
תודה,תודה,תודה!

כאדם חששן ומהסס מטבעי הגעתי לסדנת ההורים שלך - נועה.

אני יכולה להגיד שלא תמיד קל לי להיפתח בפני אנשים אבל במקרה הזה הרגשתי שהלב שלי נפתח במהירות אדירה. משהו בך גרם לי לרצות להישאר, ללמוד, להעשיר ולהפרות את עצמי וכן גם לטפח את האגו שלי קצת, ללמוד מטעויות העבר ולהמשיך את דרכי ההורית, הזוגית והאישית בצורה אופטימית יותר. ממפגש למפגש הרגשתי מחוזקת יותר, והבנתי,בעיקר, שלכל ההורים יש חששות, לבטים ורגשות ממש זהים לשלי.

הציפייה, הסקרנות וההתרגשות מידי שבוע לקראת המפגש גברה בכל פעם.
האלמנט הקבוצתי היה משמעותי ביותר כיוון שהתלבטנו יחד, התייעצנו ונעזרנו אחד בשני ובעיקר למדנו אחד מהשני. אני, באופן אישי, למדתי להבין, לשתף ולהקשיב לעמית ואף לבן הזוג שלי - שלומי כמו גם לחשוב הרבה יותר לפני כל תגובה ולהבין מאיין נובע התסכול ומה עומד מאחורי כל התנהגות של עמית.
גם ברמה האישית לקחתי הרבה מדברייך לתשומת ליבי והתחלתי ליישם בחיי היומיום – אפילו בעבודה או עם חברים (בעיקר נושא ההקשבה לאחר, השיתוף והעידוד) וזה מאד העצים אותי!
אני חושבת שאת מנחת קבוצות בחסד וממש הייתה בי התחושה שאת מכירה אותי וגם את עמית ושלומי אף על פי שלא פגשת אותם!

אני כן חושבת שאת זו שצריכה לשווק את עצמך בפני ההורים בגני הילדים כיוון שזה לא נעשה בצורה טובה מספיק וכן שהמשובים צריכים להיערך במפגש האחרון של הסדנה (להכות בברזל כשהוא חם...). כמו כן, אולי אפילו לשקול להאריך את הסדנה ב2-3 מפגשים.
תודה על הכל ומכל הלב!

הדס, שלומי ועמית

ברגע הראשון ששמעתי על הסדנה, באסיפת ההורים בשבוע הראשון בגן, מיד אמרתי כן!
ואז התגנבו להן כל החששות של איך אני אפנה את הזמן לזה כשבקושי יש לי זמן לדברים אחרים, ואני ממש רוצה שנעשה את הסדנה זוגית, אז איך נסתדר עם בייביסיטר? איך נמצא אחת ואיך הילדים יתרגלו...
אז כבר בשלב הזה, הסדנה ממש התחילה להשפיע!
התארגנו למופת וסופסוף לראשונה מזה ארבע שנים לקחנו בייביסיטר והודענו לילדים שגם לאמא ואבא יש חוג ושהחוג רק של אמהות ואבות וחשוב לנו מאוד ללכת לחוג. וזה עבד נהדר.
במפגש הראשון, פגשנו קבוצת הורים, שנראו פחות או יותר אבודים כמונו ולא בדיוק מבינים מה צפוי לקרות בשבועות הקרובים. ממפגש למפגש הבנו כמה נחמד זה לשתף ולהקשיב וכמה כולנו נקלעים לסיטואציות כל כך דומות וכולנו חווים וחשים את אותם הקשיים והבעיות, ובמיוחד הבנו כמה כוח יש לקבוצה, שהיתה נעימה לנו ומלמדת מאוד.
באותו המפגש הראשון גם פגשנו את נועה, המדריכה של הסדנה.
שכמו במטה של קסם בנתה וסידרה לנו ממפגש למפגש את הבלגן שהתרחש לנו בראש,
ובחיים ובכלל.
היא הציפה ולימדה אותנו כל כך הרבה דברים חשובים על מה המשמעות של להיות הורה ואיך לפעול נכון כדי להיות הורה טוב יותר. היא לימדה אותנו שאנחנו יודעים המון דברים שהם באינטואיציות שלנו ואנחנו חייבים להקשיב לאינטואיציות האלה תוך כדי חשיבה והבנה עמוקה של הסיבות שמובילות אותנו להתנהג כמו שאנחנו מתנהגים, ולומר את הדברים שאנחנו אומרים ואיך אנחנו אומרים אותם ועל מה חשוב להתעקש ועל מה לא. היא לימדה אותנו להיות אנחנו עם הילדים שלנו, להיות אמיתיים, חשופים ולפעמים גם פגיעים. ובקיצור לימדה אותנו לפעול מתוך חשיבה. תוך כדי שהיא משרה בנו המון ביטחון במה שאנחנו עושים.
היא לימדה אותנו המון על עצמנו, כבני אדם. הובילה אותנו לחשוב לעומק מתוך איזו מערכת ערכים אנחנו פועלים ולהיות נאמנים לה.
ממפגש למפגש, למרות השעה המאוחרת והעייפות הקשה שלא מאפשרת לי להתרכז אפילו בסרט טוב, בלעתי את הדברים שלה בשקיקה והצלחתי להישאר מרוכזת, לזכור ולהפנים כל מילה!.
ולסיכום, אחרי שעברנו את הקורס, אנחנו מרגישים שאם היה צריך רישיון בשביל להיות הורה (ואולי חבל שלא צריך...) אז הסדנה הזו הייתה קורס חובה בדרך אליו.
הסדנה בנויה כהלכה, מסודרת ומאורגנת, ברורה מאוד, משאירה מקום לשיתוף, לשאלות והתלבטויות. אווירה נעימה, חמה ולא שיפוטית ומדריכה נפלאה!.
גלית ויוחאי אשר

רציתי לומר תודה. תודה על סדנה שהייתה מלמדת, מעשירה, מעניינת ומהנה.
כאמא, שכמו הורים רבים אחרים, לא אחת נתקלת באתגרים במשימה ההורית, הגעתי לסדנה מתוך עניין ורצון ללמוד, לשמוע ממישהו מוסמך בתחום, ולנסות ולמצוא מענה להתחבטויות שלעיתים עולות.
עכשיו בסיום הסדנה, אני יכולה להגיד שהיא עלתה על הציפיות שהיו לי.
השילוב של לימוד התיאוריה, עבודה אישית, ושיתוף תוך עבודה קבוצתית הוא שילוב שהופך את הסדנה ללא רק מועילה אלא מעניינת ומהנה.
נועה, יש בך איזון נפלא בין מקצועיות וסמכותיות לבין נועם, הקשבה אמיתית והכלה גדולה.
אני יוצאת מהסדנה עם המון מודעות, מוצאת את עצמי חושבת על דברים שדיברנו תוך כדי סיטואציות שאני חווה עם הילדים ממש כל יום. אני יוצאת עם המון חיזוק וביטחון בדרך ההתנהלות שלי עם הילדים, מרגישה שאני יודעת להתמודד ולהתנהל טוב יותר. מה שהתחיל בתיאוריה הופך להיות חלק טבעי ממני.

המון תודה.
אורלי ליפשיץ

רציתי לסכם ולומר שמאוד נהניתי מהסדנא, היא תרמה לי ולמשפחתי רבות!
הרגשתי שרכשתי כלים להתמודדויות שונות במצבים שונים עם הילדים.
היו לי כמה וכמה הארות במהלך השעורים שהבנתי שההתנהלות שלי איתם היתה שגויה ולכן עשינו מאז כמה וכמה שינויים בבית.
שמנו דגש בבית על הרגשת השייכות, נתנו תפקידים בבית להראל, אנחנו משתדלים לדבר בסמכותיות ולא בסימני שאלה, "פרוז'קטור גדול על היש" כמו שאת אומרת
זמן איכותי עם כל אחד מהילדים בנפרד. כמו כן המפגש של החוקים והגבולות מאוד תרם ועשה לי קצת סדר בראש לגבי מה באמת חשוב לי, מה הוא אדום באמת ומה הוא כתום וירוק, לנסות להבין למה הילד מתנהג בצורה מסויימת ,מאיפה זה נובע וכו'.

אני מרגישה שהמפגשים הפרונטלים מאוד עוזרים ונכנסים לראש טוב טוב, הדיון הפתוח והמקום להעלאת מיקרים שקרו בבית עזר מאוד ונתן הרגשה שיש למי לפנות עם שאלות ובעיות.

אני יודעת שמכאן אני ומשפחתי נתקדם קדימה ונגיע למקומות יותר טובים בתקשורת בהבנה ובאווירה המשפחתית 

תודה רבה לך על הכל !
היה מקסים ואכן נרקמה לנו קבוצה איכותית ומשמעותית
כמו כן אשמח לשמוע פרטים על קורס ההמשך... 

אורית קושט

הגעתי לסדנה ממקום של קושי אחרי הרחבת המשפחה. הסדנה היתה יחסית קצרה – שמונה מפגשים בני שעה וחצי, שנכחתי רק ב-5 מתוכם, ולמרות זאת – קיבלתי המון. הסדנה מחולקת לנושאים שהם בעיני הגדולים והחשובים ביותר, עושה סדר בדברים ומעלה שאלות מנוסחות היטב שאם עונים עליהן – הכל ידוע וברור. וזו החוכמה – לא להגיד בדיוק איך, ולא לתת את התשובות המדויקות, אלא להעלות את השאלות, לתת כל מיני תשובות אפשריות, דוגמאות, ודרכי פתרון, ולגרום לכל הורה לחשוב על התשובות הנכונות עבור משפחתו. לקחתי מהסדנה המון – הרבה בנושא תקשורת עם הילדים, הקשבה לילדים ואיך לדבר איתם, איך לשתף אותם, איך להתייחס אליהם בגובה העיניים. למדתי לקבל את הדברים שהם לא מושלמים, למתן את ההלקאות העצמיות, לקבל את המקומות בהם קשה לי, ואף לשתף את הילדים במציאות ולא לנסות ליצור ליפות את המציאות. בנוסף נעשה לי סדר בכל מיני נושאים, כמו למשל גבולות – שלפעמים עצם ההגדרה של הדברים בצורה מסודרת עוזרת מאוד בבחירת דרכי פעולה אחר כך בפרקטיקה. קיבלתי יותר בטחון בהורות שלי, וגם כוון – לאן אני הולכת, קווים מנחים לאן אני רוצה להגיע עם ילדי.

שוב, המון המון תודה, למדתי המון, ואני בטוחה שכל משפחתי הקטנה תרוויח מהסדנה.
ולמרות זאת, אם יכולתי הייתי שולחת את בעלי ללא היסוס לשמוע את מה שאני כבר שמעתי ממקור ראשון ולא דרכי...

תודה,
תמר גלזר
סדנת אימהות אל-אופ

הגעתי למפגש הראשון כאשר אני מלאה בסיפוק ושביעות עצמית מנושא של גידול ילדים.
הייתי בטוחה שאין לסנדא מה לחדש עבורי ובפרט שנושא הסנדא היה לאמהות לאחר חופשת לידה והתמודדות עם התינוק.
כבר במפגש השני שינית והתאמת בצורה כמעט מושלמת את הסדנא לצרכים של המשתתפות.
אחרי הכל אנו די שונות אחת מהשנייה, מגיעות מרקע חיים שונה, מנטליות , אורח חיים, העדפות אישיות, מספר ילדים, גילאי ילדים ובכל זאת מצאת את המכנה המשותף הראוי כדי לעניין ולהפרות בידע כל אחת ואחת מאיתנו.

הנושאים שהועלו, הועברו בצורה עניינית ומעניינת. נגעת בנושאים מהותיים ומתוך השתדלות לתת מענה פרטני למשתתפות.
מצאתי את עצמי במפגשים מסוקרנת, כל מפגש טיפל בנושא אחר חשוב בפני עצמו מאוד.
הדוגמאות שהועלו על ידי המשתתפות אף גרמו להזדהות ותהייה גם יחד.

המפגשים נגעו במקומות שאין אנו נותנים להם מקום או מספיק התייחסות בחיי היום יום.
אחד המפגשים אשר באמת שינה בי משהו היה "הקשבה". וזה נכון במשפחה, בעבודה ובחיים בכלל.
כמה פעמים הילד מדבר ולא באמת רוצה שאגיב אלא רק שאקשיב לו בריכוז ולא כבדרך אגב תוך כדי התעסקות עם הנייד או בישול. באמת שינה אותי בהיבט הזה
ולך אני מודה מאוד מאוד על כך, אין לך מושג כמה זה חדר אליי לתודעה היום יומית.

מאחלת הצלחה ושתמשיכי לשדרג נשים רבות בידע שצברת וביכולת שלך להעביר זאת בצורה נעימה ועניינית, זה בהחלט כשרון למינוף.

בהוקרה רבה,
סיגל סגולם
סדנת אימהות אל-אופ

אני רוצה להביע את תודתי על הסדנה המעצימה שאותה הנחית. הסדנה נגעה בנקודות היומיום השוטפות ולא רחפה לה שם בתאוריות פילוסופיות.

הנקודה שהכי נגעה בי היא ההקשבה "הנקיה". לא רק הקשבה לילדים אלא אף לבן הזוג או כל מישהו אחר. לעיתים מישהו משיח בפנינו סיפור\בעיה שחווה.
הנטייה הטבעית שלנו היא מיד להתערב \ לספר סיפור דומה שקרה לנו ואפילו להוכיח.
עלינו לדעת כי ההקשבה הנקייה היא מה שבן שיחתנו מצפה לו. פשוט לשבת ולהקשיב. הדובר יודע בעצמו במה שגה ומה עליו לתקן אף בלי עזרתנו.

נועה, תמיד נזכור אותך לטוב,

היי ברוכה,
תודה רבה רבה,
אפרת רוט

סדנת אימהות אל-אופ

ממש עכשיו נכנסתי הביתה אחרי השיעור האחרון בקורס וחשוב היה לי לכתוב שורות אלו כשכל התחושות שלי עדיין מבעבעות...

הגעתי לסדנה בלי כיוון וציפיות מיוחדות וכאשר חילקת את דף הציפיות בתחילת המפגש הראשון, הרגשתי שאני אפילו קצת צריכה "להמציא".

אף פעם לא הרגשתי " NOT GOOD ENOUGH MOTHER", תמיד האמנתי שאני פועלת לפי האינטואיציה והולכת בדרך הנכונה.

מאז שאני אמא, גיליתי שאני מעריצה את אמא שלי על ה"אימהיות" שבה, שלמדתי ממנה כמעט כל מה שאני יודעת על אימהות.

שגם אם היא עשתה המון דברים שאני לא מסכימה איתם, הרי שאם אני גדלתי להיות מלאת בטחון בעצמי היא עשתה "עבודה טובה"...

(וידוי: כשעמית היה בערך בן שנה, אמרה לי אימי שהיא גאה ונהנית לראות אותי מגדלת אותו , אז אמרתי לה שהיא צריכה להיות גאה בעצמה, כי למדתי ממנה)

יחד עם זאת, אני מאמינה שידע זה כוח וחשבתי לעצמי : סדנת הורים יכולה רק להועיל... אני אשב ואקשיב, אנשים יציפו בעיות, נשמע רעיונות טובים, זה בטוח יתרום "

אחרי שני מפגשים, הבנתי שהסדנה היא הרבה יותר משאלות ושיחות על נושאים ייעודים, אלא לאט לאט בונים "מגדל".

שכל מפגש הוא כמו תכנית מתכונים שרואים בטלוויזיה ומכינים בו דברים יום-יומיים כמו פסטה ואורז , לפעמים כמו שאנחנו מכירים ולפעמים לגמרי אחרת ועד שלא מנסים להכין לבד, לא בדיוק מבינים את הקושי...

אחרי שמנסים וטועמים מגלים שהמתכון החדש מצריך יותר עבודה או שצריך לעבוד בשיטה לא מוכרת וחדשה, אבל אז מגלים שזאת כנראה דרך יותר נכונה לטווח הארוך...

"המגדל" שבנינו בסדנה, אפשר לקרוא לו "התבוננות של זוג הורים על עצמם ומתוך כך בניית המשפחתי החדש".

נועה - תודה ענקית ענקית!! על כך שהייתה לי הזכות להשתתף בסדנה שלך.

לימדת אותי המון על עצמי, על מי אני רוצה להיות כאדם ומתוך כך איזו אמא אני רוצה להיות.

תודה שהזכרת כל פעם מחדש שחלק מהאהבה לילדנו היא גם הכלה ולא רק חיבוקים דאגה וחמלה.

תודה שהזכרת כל פעם מחדש לקבל את עצמנו, לזכור שאנחנו אנושיים ולהאמין שהאינטואיציה שלנו נכונה.

תודה גדולה על כך שהעמדת מראה כל פעם מחדש כדי לשאול אותי האם זה באמת מה שאני רוצה?

שהזכרת כל פעם מחדש שצריך כל הזמן לבחון מה שאנחנו עושים ולחשוב האם אנחנו רוצים להישאר במקום שבו אנחנו נמצאים?

האם זה מה שמתאים לנו ואם לא איך לחשוב ולנסות לשנות.

"ההעלאה למודעות" דרך ניסיונות השיקוף הקבועים זאת מהות הסדנא מבחינתי, כי אחרי שמודעים אפשר לשנות אם רוצים...

אני חייבת להודות שמכל שיעור לקחתי משהו וגם אם לא הצלחתי ליישם אותו, יש לי שאיפה כזאת.

אני מקווה שתהיה לי הזכות להשתתף בעתיד שוב בסדנא שלך.

המון המון תודה, את מדהימה, תמשיכי לעשות חייל.

מאוד מאוד נהנתי.

יפעת

את נועה היקרה זכיתי להכיר כאשר השתתפתי בסדנת הורים לגיל הרך בהנחייתה בעיר רמת גן.
אני, אמא לשני קטנטנים האחד בן ארבע והשניה בת שנה כמעט,מצאתי את עצמי מהרהרת לא פעם בעניין ההורות שלי ושל בן זוגי..האם אנו פועלים נכון? האם יש לנו דרך ברורה שבה אנו הולכים? האם תגובותינו נכונות? האם אנו מפרשים נכון סיטואציות? והאם אנחנו צריכים להתמודד לבד על כל השאלות והתהיות האלו שלא מניחות לנו? ולמה אין מישהו שפשוט יכול להגיד לנו מה לעשות וזהו?? הרי אין דבר חשוב יותר עבורנו מאשר להיות ההורים הטובים והמייטיבים ביותר עבור ילדינו..הדרך לא תמיד פשוטה.
אז הגעתי לסדנת הורים של אדלר בהדרכתה של נועה..ולא,היא לא אמרה לי מה לעשות וגם לא מה להגיד,אבל לאט לאט ומפעם לפעם התחילו דברים להיות ברורים יותר ובהירים יותר,היינו קבוצה מגובשת שהגיעה פעם בשבוע מרצונם החופשי,שמחנו להגיע כל מפגש מחדש והיינו צמאים לעוד.
על אף שהיינו קבוצה לא קטנה היה מקום לכל אחד מאיתנו לשאול שאלות אישיות וספציפיות ולקבל אליהן תשובות מעמיקות, מערכי המפגשים היו מסודרים ומאורגנים מראש,לפני כל מפגש ידענו מה הולך להיות הנושא.נועה נגעה בדיוק בדברים הכי פופולריים שכל הורה מתמודד איתם כמו: חוקים וגבולות,פינוק,מריבות אחים,הענשה,עידוד,ביטחונו העצמי של הילד,ועוד המון נושאים של התמודדויות יומיומיות מול הילדים.
לאחר כל מפגש נועה שלחה לכל אחד מאיתנו מייל עם כל החומר של אותו מפגש כתוב בצורה מסודרת וברורה שתמיד נוכל לשוב ולעיין בכך.
החוויה הייתה מיוחדת ומעשירה ,תרמה לי ולבני ביתי רבות,תרמה לביטחון באמהות שלי .
נועה באמת העבירה את הסדנא הזאת בצורה הכי טובה ומעניינת שאפשר,עם הקשבה מלאה לצרכינו ובאהבה ומסירות גדולה..
אני מיישמת יום יום את כל הכלים שרכשתי בסדנא והם כבר נהיו חלק ממני..

ממליצה בחום לכל מי שחשוב לו להעניק לילדיו את הטוב ביותר..

בברכה
גל גורן –שבי

תודה על סדנא מעניינת, רצינית, מהנה ומעשירה. התכנים הועברו במקצועיות, בנועם ובסבלנות. הידע, הניסיון והמחשבה לפני כל מפגש, תרמו לעניין ולהנאה מהסדנא. היחס האישי הורגש גם במפגשים עצמם וגם בפניות אישיות אליך, שתמיד נענו ברצון. הפתיחות הרבה בין חברי הקבוצה מעידה על תחושת הנוחות ששררה במפגשים ונהנינו מאוד להגיע כל שבוע. בזכות הקורס עלו למודעות נושאים שהוזנחו, רעיונות חדשים ליישום וחומר למחשבה על ההורות בכלל. הספקנו לחזק, לשנות וליישם כמה שינויים במשפחה ועוד היד נטויה. נמליץ בחום ובשמחה על הסדנא לכל הורה. תודה! משפחת וישנבסקי

"האם כדאי..?"
" אבל מתי..?"
"נו באמת, (את עצמנו משכנעים)
לא באמת אפשר ללמוד להיות הורים.."

"כשאני אבודה- הרי דבר לא יעזור לי
בטח לא למידה..."

אני פה כדי לספר שכדאי,
וכדאי עוד יותר שתפנו את הזמן.

לא אחת הסתובבתי בתחושה קשה
תחושה שאצלי זה שונה.
מה לא חשבתי?
הילדים שלי יותר עקשנים..
יותר שובבים.. בנים מאד שונים מבנות..
ולמה זה לא כך במשפחות אחרות..?

מי אשם? זה קל- בעלי.
ואולי בגללי..?
אני אשמה..?
אבל איך- אני הרי נותנת את הנשמה..

אז מה לא בסדר?
ואיך עושים סדר?

אני רוצה ליהנות מזה.
מלהיות אמא. להיות הורה
(זה אפשרי, אתה תראה!)

אז לקחתי יוזמה ונרשמתי.
באנו יחד.
לשמוע, ללמוד, לקבל הסבר
להשתפר.

מסתבר שיש עוד ילדים "עקשנים", ועוד כמה שהם "שובבים".
אצל עוד משפחה או שתיים שעת המקלחת היא סוג של משבר
שדורש, איך לא, הסבר ועוד הסבר..
אה, וכן-
ארוחת הערב, לא רק אצלי
היא לא סתם עוד אירוע שולי..

יש עוד כמה שמוצאים עצמם לא מבינים, מתלבטים, שואלים שאלות
וכולם מחפשים את אותן התשובות.

אל תתלבטו. זה באמת עוזר
סיטואציות שלמות נצבעות לפתע בצבע אחר.

אז תבואו.
לא בגלל, אלא למרות
ותתחילו כמוני, ליהנות.


יפית ברדס-רוקח

דבר ראשון, בנימה אישית ומכל הלב אני רוצה להודות לך על התמיכה, המילים החמות והמעודדות ועל הכלים שבעזרתם אני מוצאת את עצמי משתמשת יום יום, כדי להתמודד עם סיטואציות שבעבר הייתי אובדת.
תמיד רציתי להיות אמא.. זו היתה משאת נפשי והחשבתי את עצמי ועדיין מחשיבה כאמא מבינה תומכת וסבלנית, אך בזכות המפגשים שלי איתך למדתי, שלהיות הורה טוב זה לאו דווקא לתת את כל כולי ולוותר על עצמי, ולכל מילה והתנהגות יש השפעה על ההווה ובעיקר על העתיד, ושהשיתוף הזוגי הוא מאוד חשוב.

הרצינות, ההשקעה, המקצועיות והסובלנות בהם העברת את המפגשים, הפכו את הסדנא למה שהיא.. ובזכות כל אלה הצלחתי להעביר את הידע למעשי בבית ואף לצרף את בן זוגי היקר להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך ( דבר שאינו מובן מאליו בכלל!)

בזכות אותם כלים שהענקת לנו, נוכח דויד להוכיח לעצמו שבנחת ובנועם הוא מצליח להגיע אל הילדים ( ועכשיו הוא עושה זאת טוב יותר ממני.. ואף גאה בכך עד השמיים)
אין ספק, שהאהבה שלך והאמונה שלך במה שאת עושה, הפכה את הסדנא והמפגשים למה שהם. פתיחות, שיתוף חוויות והרגשת שייכות.

בעזרת המפגשים, נוכחנו להבין דברים, על ילדנו על עצמנו ועל המשפחה בכלל. ועל כל אלה מגיעה לך תודה ענקית!!!

משפחת גרויסמן

נרשמתי והשתתפתי בסדנת הורים מטעם מועדון אשכולי ברמת גן.
אורך הסדנא היה 10 מפגשים והמנחה היתה נועה מורג-סלע.
יחד עמי השתתפו בסדנא עוד כעשרים הורים.
ברצוני ליידע את כל מי שמעוניין שמצאתי את הסדנא מאד מעניינת ומועילה.
היא הועברה בצורה מקצועית מאד תוך מתן יחס אישי ואכפתי לכל אחד מן המשתתפים ע"י נועה, המנחה. נועה היתה ממש ממוקדת מטרה בנסיון להביא שיפור ממשי ומהיר בהתנהלותנו כהורים והצליחה בכך.
אני, ועמי רוב רובם של המשתתפים, הרגשנו שאנו למדים הרבה ויוצאים נשכרים כהורים.
ברור שכפועל יוצא מכך גם משפחותינו יצאו נשכרות מכך.
אני ממליצה בחום לכל הורה להרשם לסדנה מסוג זה ואני בטוחה שהתוצאות לא תאחרנה לבוא.
לרשותכם בכל שאלה,

בכבוד רב ובברכה,

 

לימור קאשאניאן-לאלזארי

כהורה לילד בן 3 שהשתתף בסדנת אשכול הורים (הגפן) האחרונה, רציתי לשתף אותך בחוויה שעברתי.

ראשית, נהניתי באופן אישי מהאווירה בסדנא, ומחבריי לקבוצה ששיתפו עם בעיות/פתרונות בנושאים שכולנו מתמודדים איתם היום עם הילדים.

הנושאים שהעברת בקבוצה היו מאוד רלוונטיים, וזה היה מצוין שנתת גמישות ויכולת בחירה באילו מהנושאים להתרכז יותר ובאילו פחות.

מעבר להעברת חומר, חוויתי תהליך ממשי של למידה כיוון שלאחר כל שיעור לקחתי איתי את "התורה" ותרגלתי על "רטוב" עם הילד.

בנושא כל כך חשוב - יחסים עם הילד שלי והחינוך שלו, אני שמחה שלמדתי יותר ממה שכבר ידעתי ולמרות שחשבתי שאני כבר יודעת הכול:).. אני מיישמת ואמשיך ליישם את שלמדתי.

רציתי גם לומר לך תודה אישית, על כך שהיית כל כך אמפטית, משתפת, משרה אווירה נעימה וכן לחזק אותך על כך שאת עושה מלאכת קודש בלהראות להורים שיש דרך יותר קלה ממה שהם מכירים...

בהזדמנות זו, מגיעה גם הכרה והוקרה לאגף החינוך מחלקת גני הילדים בעיריית רמת גן על פעילותה המבורכת בהקמת "מועדון ההורים האשכולי" וסדנאות ההורים, גם על היוזמה וגם המימון של העירייה לטובת הפרויקט, כי זה באמת באמת שווה את זה.

מאחלת לך ולכל מי שעסק במלאכה הצלחה גם בהמשך הדרך,

שרון בייגל

אתחיל בזה שסיימתי לימודי הוראת חינוך גופני לפני כ-16 שנים בסמינר הקיבוצים עם התמחות באוכלוסיה עם צרכים מיוחדים והתמחות בגיל הרך.
מאז עבדתי בהפעלות ושיעורי תנועה להורים וילדים ,למדתי שחיית תינוקות והידרותרפיה,עובדת בתחום הילדים מאז ועד היום. היום אני גננת מחליפה בגן פרטי ומורה להתעמלות בגנים ומדריכה לשחיית תינוקות בדיאדה.
אני נשואה ואמא ל 5 ילדים ,בעצם מהבוקר עד הלילה אני חיה ונושמת ילדים .משתדלת לקרוא, לשמוע ולדעת כמה שיותר על ילדים, חינוכם ואהבתם.
אתוודה שחברה רשמה אותי איתה לסדנא שלך ושמחתי לקצת זמן עם החברה ותמיד שמחה לשמוע וללמוד עוד ועוד...היכרתי מנחה מקצועית ,נעימה ,מתעניינת ומלאת רגש ואהבה .
אם לומר את האמת הרגשתי שאכן יש לי ניסיון וידע מסויים מהיותי אמא לחמישה ומעבודתי .ציפיתי לנסות ולפתור בעיות מסוימות עם ילדיי הקטנים ,מקרים והתנהגויות ספציפיות ,וכמובן להעשיר את הידע שלי.
בכל מפגש יצאתי עם תובנה חדשה ושונה גם אם זו היתה תובנה קטנה היא בהחלט השפיעה עליי ועל ילדיי מיום למחרת הקורס.בכל מפגש נתת לנו "שיעורי בית" שבהחלט יישמתי במהלך השבוע ומילאו אותי בסיפוק רב והצלחה גדולה לעיתים במהלך הסדנא מצאתי את עצמי חושבת על אחד הילדים (דווקא לא אלה עם הקשיים)וגיליתי מה חסר ומה צריך ומה לעשות בכדיי לשפר ולקדם .
נועה ,את העברת את המפגשים בחום ואהבה ,בחיוך תמידי ,הקשבה לכל ההורים ובמקצועיות רבה . ממש חיכיתי כל השבוע לערב הזה .
נועה הצלחת לקרב בין ההורים השונים והמגוונים ,משימות משותפות שחררו אותנו וגרמו לנו לפתיחות ושיתוף גם בדברים הקשים שלנו, הכל היה מלווה בפתיחות ואפילו בהומור .
חייבת לומר לך שהגעתי עם פתיחות רבה לקבל וללמוד עוד ובכל זאת הופתעתי לגלות כמה שלמדתי (עוד יותר ממה שציפיתי),נהנתי מאוד מהמפגשים ומהחומר שהעברת לנו בצורה כל כך קסומה .בעיקר הבנתי כמה צריך לחזק בילדינו את החיובי וכך לאט לאט השלילי ידעך.
נועה תודה על הזמן והידע שהעברת לנו ,תודה על מפגשים כל כך נעימים ומלמדים,תודה שבזכותך אני אמא יותר טובה עכשיו ,תודה שהארת את פניי להתייחס לכל ילד וילד שלי ולתת לו את זמן האיכות שהוא צריך ,את החיזוקים ,את החוקים והגבולות,את תחושת השייכות במשפחה הגדולה שלנו ,תודה שבזכותך הם עוזרים לי בשטיפת הכלים ואפילו בהברקת החלונות ,תודה שעכשיו אני כבר לא מתערבת במריבות והכל לרוב מסתדר ביניהם .
תודה על מי שאת ועל ייעודך בחיים . מאחלת לך המשך עבודה והצלחה .שתהני כל בוקר מחדש מהעבודה שלך ושלא ייגמר לך הכוח ,הרצינות והאהבה למקצוע .
בכבוד רב
ג'ני שמעוני

שמי אילנית,

ואני השתתפתי בסדנת ההורים שהעברת בגן ברחוב חרות. אני כותבת לך מכתב זה, כיוון שאני מרגישה צורך, לשתף אותך בתהליך וחוויה שעברתי במהלך הסדנא. נרשמתי לסדנא, בהמלצת הורים שכבר היו אצלך בסדנא בסבב הראשון השנה, והיו מאוד מרוצים. הם לא יכלו לנסח בדיוק מה כל כך מיוחד וחשוב בסדנא, אך המליצו מאוד ואמרו: "כשתעברי את הסדנא, תביני". ואכן עברתי והבנתי, וחשוב לי לשתף גם אותך.

הגעתי לסדנא, ללא ציפיות מיוחדות, בעיקר מתוך סקרנות ועניין לשמוע מה חושבים אחרים. ההורות שלי ושל בעלי, התבססה עד כה על גבולות וחוקים וסה"כ היינו מרוצים מההתנהלות של משפחה. לי הייתה תחושה שחסר פן חיובי ומעודד בדרך בה גידלנו את הילדים ולכן הגישה האדלריאנית, סקרנה אותי. כבר מהמפגשים הראשונים, הבנתי שאני במקום הנכון. המשפט שאומר, אם נתמקד בטוב הרע יעלם, היה חדש לי ובהחלט שמחתי להתנסות בדרך זו. עד כה התמקדתי בהתנהגויות שליליות ודרכים להתמודד איתן, ופחות נתתי ביטוי וחיזוק להתנהגויות חיוביות. הניסיון לשנות גישה, הוכיח את עצמו, וכאשר הגענו לפרק שמדבר על מיקום הילד במשפחה, תחושת שייכות והצורך לרצות, הבנתי שזו הגישה הנכונה והמתאימה למשפחתי. התחלנו להתייחס לילדים כאל אישיות ולא כאל ילד קטן שלא מבין, ועולם שלם נגלה בפנינו. הילדים התחילו לשתף יותר, והרגשתי חיבור הרבה יותר חזק בניינו. הדיסטנס נשבר, ואני רואה בזה דבר חיובי, כי הגבולות עדיין נשמרו. אני מאוד שמחה, שהייתי בסדנא. ההורות שלי נחלקת לשני פרקים: לפני ואחרי הסדנא, ואין ספק שהגישה החיובית מוכיחה את עצמה עד כה, חודש לאחר סיום הסדנא.
נועה, אני מאוד מודה לך על הדרך שבה בחרת להוביל אותנו לאורך הסדנא, האסימונים נפלו אחד אחרי השני ובסוף התגלתה תמונה שלמה וברורה.
מאחלת לך, להעביר עוד הרבה סדנאות מוצלחות שכאלה ולתרום מהידע והניסיון שלך להורים רבים שיזכו כמוני להכיר מדריכה מקצועית, ואישיות כובשת.
תודה
מאילנית רדינסקי ומשפחתה.

לנועה היקרה

מזה זמן שאני רוצה לכתוב לך ולא מוצאת את הדרך להתחיל
אז החלטתי פשוט להתחיל מההתחלה:
חילקו דפי מידע בגן אודות סדנת הורים.
התלבטנו –
מצד אחד הנושא מאוד עיניין אותנו,
אבל מהצד השני, זאת מחוייבות לצאת מהבית פעם בשבוע בערב, ומדובר בפעילות בקבוצה שתהייה מורכבת מאנשים וזוגות שאנו לא מכירים, ולא היה לנו שום מושג על המדריכה ועל התכנים . . .
בקיצור, הרבה דברים וחששות היו עלולים למנוע מאיתנו את החוויה!

לכן בהתחלה – עוד לפני שהתחילו המפגשים, צילצלתי מספר פעמים אלייך נועה, בשאלות משאלות שונות וביניהן שאלתי האם יוחזר כספנו אחרי המפגש הראשון במידה ונבין שזה לא בשבילנו
ברור שהיינו מאוד סקפטיים:)

בניגוד לכל החששות ושלא כמו הספקות – נהננו מהמפגשים מעל ומעבר, ואנו מצפים להודעה שלך על סדרת מפגשים נוספת!

בראש ובראשונה אני מודה לך על התכנים החשובים והמעמיקים שהעברת.
עשית בחוכמה רבה כשבמפגש הראשון חילקת דפים שבהם רשם כל משתתף את הציפיות שלו מהסדנה, והתייחסת לכולן. תיאום הציפיות הזה השאיר את ההורים מעוניינים וקשובים לאורך כל משך עשרת המפגשים של הסדנה – ויעידו על כך החיסורים המעטים שהיו.
ידעת בחכמה רבה לדבר על הילדים שלנו דרך הילדים שבנו! בדברים שהועברו הקפדת תמיד שיהיה קשר בין הבנה רציונאלית לבין הבנה ריגשית של הסיטואציה.
כמו כן, ניתחת סיטואציות, אבל נתת לכל אחד מהמשתתפים להשתמש במסקנות מהן לפי דרכו, הבנתו ובחירתו.
נהגת כלפי כלל המשתתפים בסדנא בשיוויון ערך, ללא כל שמץ של תחושה שיש כאן 'מדריכה שיודעת' – מול הורה שלומד ש'לא יודע'.
הקפדת לא לקבע דברים במקום של נכון ולא נכון, כך שכל אחד מהמשתתפים יכול היה להזדהות עם הדברים ועם הדוגמאות שהועלו.
הקפדת להודות לכל אחד בקבוצה שמצא לנכון לשתף את האחרים בשאלות ובדוגמאות – דבר שעודד את ההשתתפות הכללית של ההורים בסדנה – וכך יכולנו ללמוד גם זה מזה.
היכולות שלך, יחד עם האהבה הגדולה להנחיית הקבוצה, מיקמו את האמון שהקבוצה רכשה לך במקום מאוד גבוה! זאת אחת הסיבות שאנשים היו מוכנים להפתח, לשתף וללמוד!
במהלך המפגשים עלה וגבר ההומור והלימוד היה מלווה בצחוקים ואוירה טובה, והיציאה למפגשים היתה גם סוג של יציאה לבילוי ;-)
האהבה שלך למה שאת עושה הפיצה אור וחום בחלל החדר ואפילו בערבים הגשומים ביותר, היתה נוכחות מלאה

פרט עובדתי חשוב נוסף-
מכיוון שהסדנאות היו להורים מאשכול גנים, הפעילות התקיימה במרחק הליכה מהבית.
והנוחות הזאת היא נקודה משמעותית בתקופה שלנו.

נועה,
כפי ששמת לב, ציינתי לאורך המכתב ערכים שאת העלית במהלך המפגשים, במטרה לעזור לנו להפוך להורים יותר מבינים ויותר טובים (לדוגמה: שיוויון ערך / תיאום ציפיות)
וכמו שאת מבינה, אני רואה איך בערכים אלה ממש את משתמשת בעצמך בהנחייה שלך
ערך חשוב נוסף שהעלית הוא לשמש דוגמא לילד בהתנהגות שלנו וגם בו נהגת כלפַי וכלפי שאר ההורים.

אני רוצה להודות לך מכל הלב על חווייה מעשירה, מאתגרת, מלמדת, מפתחת, משעשעת, מחבקת.
נהנתי מאוד מהמפגשים
ושמחה שפגשתי בך

אם יהיה הורה כלשהו שיתלבט או יהיה סקפטי באשר להצטרף לסדנה שלך או שלא – תקריאי לו את המכתב הזה !!!

הסדנה היא מתנה לכל הורה לילדים ועדיף להגיע עם בן הזוג!!!


בהערכה ובאהבה רבה

ר ו ת ה

המפגש הראשון תפס אותי בהפתעה מכל הבחינות. הופתעתי מתוכן הסדנא, מהקבוצה האינטימית ובעיקר הופתעתי ממך. איך אישה אחת מקסימה יכולה להיות כל כך רצינית, ובו בזמן לשדר כל כך הרבה סובלנות, חום ואהבה למשתתפים. נשביתי בקסמך והחלטתי לקחת את הסדנא בצורה הכי רצינית שאוכל.
התכנים שבחרת הקיפו לשמחתי את מרבית הנושאים ה"בוערים" לי כהורה, ולנו כהורים בקבוצה. כמעט כל נושא בו עסקנו ניסיתי ליישם עם ילדי; ובעיקר בנושאים של הצבת גבולות, שוויון הערך, שיתוף, עידוד והקשבה, הרגשתי שבאמת הצלחתי לעשות שינוי אמיתי שמתחיל לתת אותותיו במשפחה. הסימן הטוב ביותר מבחינתי הוא השיתוף ההולך ומתגבר של ביתי הבכורה, שעד לפני כמה חודשים ענתה תשובות קצרות ולא ממצות כדי לרצות אותי, והיום משתפת בארועים רבים מיומה בגן. מבחינתי כל שיחה כזו איתה היא אושר גדול.
אני חייבת להודות שגם המפגש שעסק במריבות אחים שינה את חיינו. עד הסדנא חשבתי שהעניין בכלל לא נוגע לי (-;) לחלוטין חשבתי שהילדים שלי לא רבים.....רק לאחר המפגש "נפל האסימון" והבנתי עד כמה אנחנו מתערבים כמעט בכל אינטאקציה שלהם ולא נותנים להם לפתור שום דבר בעצמם. מעין "שקט תעשייתי" שלא מביא לשום התקדמות. כיום אני יכולה להגיד בכל הצניעות שעברנו מהפך. פשוט לא מתערבים! הילדים מסתדרים נהדר והמריבות מסתיימות די בקלות.

נועה, הפרוייקט שיזמת בא ממקום כל-כך אמיתי ונכון וכל-כך נדרש להורים לילדים צעירים בתקופה שלנו. אני אפילו מעיזה לחשוב שבעולם מתוקן סדנא כזו היתה חובה לכל הורה. הסדנא הצליחה לחדד לי מצד אחד את האתגר שלי כאמא ומצד שני את הכיף הגדול והסיפוק העצום מילדי. היה תענוג להכיר אותך ואת כל חברי הקבוצה המקסימים שתרמו ושיתפו בפתיחות בלתי מתפשרת, ואני בטוחה שעוד ניפגש בעתיד.

תודה מכל הלב,

יפעת אלקלעי, אמא של אביב וינאי.